Uyuşturucu Davasında, 7 Sanığa Hapis Cezası

Zonguldak’ta, ’Uyuşturucu kullanma, bulundurma ve temin etme’ suçundan tutuklu yargılanan 8 sanıktan 7’si 7.5 ile 10 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldı. 

Uyuşturucu Davasında, 7 Sanığa Hapis Cezası
 Ereğli’de geçen yıl 10 Nisan ve 29 Ekim tarihlerinde polisin gerçekleştirdiği operasyonlarda üzerlerinde bir miktar eroin, bonzai ve esrar ele geçen 24 kişiden 8’i tutuklandı, 16’sı tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Zonguldak 1’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde, ’Uyuşturucu kullanma, bulundurma ve temin etme’ suçundan tutuklu yargılanan 8 sanık, karar duruşmasında hakim karşısına çıktı. Tutuksuz sanıklar ise duruşmaya katılmadı.
 
’İLLE SANATÇI OLMASI GEREKMEZ’ 
 
Savcı, mütalaasında tutuklu sanıklara ceza verilmesini talep etti. Sanık avukatları ise  müvekkillerinin uyuşturucu ticareti yapmadıklarını, sadece kullandıklarını, bu yüzden tahliye edilmelerini istedi. Sanık Hakan B.’nin avukatı Fehmi Şeker, benzer olayları medyada takip ettiklerini belirterek, şöyle dedi:
 
"Bizler yasanın eşit olarak uygulanmasını talep ediyoruz. Sanıkların tutuksuz yargılanması için ille sanatçı olması veya rol yapması gerekmez. Dizilerde bölüm başı 100 bin lira almaları mı gerekiyor? Müvekkilim uyuşturucu ticareti yapmamıştır. Tahliyesini talep ediyoruz."
 
Son sözleri sorulan sanıklar da uyuşturucu ticareti yapmadıklarını, sadece birbirlerine uyuşturucu temin edip kullandıklarını belirterek tahliyelerini talep etti.
 
CEZA YAĞDI
 
Mahkeme heyeti, para karşılığında uyuşturucu ticareti yapılmasa da uyuşturucu temin etme ve kullanmanın TCK’nın 188/3 maddesine göre suç olduğuna hükmederek sanıklardan Sefa A., Cengiz Y., Yalçın Ö., ve Sabri U.’ya 8’er yıl 9’ar ay, Yunus P. ve Veysel G.’ye 7’şer yıl 6’şar ay, Hakan B.’ye ise 10 yıl hapis cezası verdi. Tutuklu Günay Ş. ile diğer tutuksuz sanıkların ise beraatlerine karar verildi.
Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2014, 16:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER