Uyuşturucu Bağımlısı Marangozun Feryadı

Osmaniye’de marangozluk yapan 27 yaşındaki Adem Demir, uyuşturucu bağımlısı olduğunu ve kurtulmak için tedavi olmak istediğini belirterek, "Ne olur bana yardım edin" diyor.

Uyuşturucu Bağımlısı Marangozun Feryadı
Uyuşturucuya 3 yıl önce arkadaş ortamında esrarla başladığını belirten Adem Demir, bu nedenle önce işini kaybettiğini, ardından da eşi H.’nin 4 yaşındaki oğlu E.’yi alarak bir süre önce evi terk ettiğini anlattı. ’Bir defayla bir şey olmaz diyerek’ esrarla uyuşturucu kullanmaya başladığını ve aradan geçen zamanla eroine alıştığını kaydeden Demir, eroin kullanmadığı zaman krize girdiğini söyledi.
 
’HER ŞEYİM UYUŞTURUCU OLDU’
 
Birkaç kez Alkol ve Uyuşturucu Madde Bağımlıları Tedavi ve Araştırma Merkezi’nde (AMATEM) tedavi gördüğünü ancak bir sonuç alamadığını belirten Demir, yaşadıklarını şöyle anlattı:
 
"Beni çağırdılar, ’Gel bir defadan bir şey olmaz, sen de kullan bunun kötü bir tarafı yok’ demelerinden başladım. Birkaç defa kullandıktan sonra bağımlı olmaya başladım. İlk zamanlar utandığımdan bunu aileme söyleyemedim. Sonradan maddi açıdan aileme destek olamadığım için artık saklamanın bir faydası olmadığını, bataklığın içerisine sürüklendiğimi fark ettim. Bunu söylediğim zaman aileme ben bataklığın içerisine iyice girmiştim, kendimi çekebilecek bir halde değildim. Aileme söyledim, onlar AMATEM’e başvurdular, ilaç falan yazdılar bir faydasını göremedim. Bugün bıraktıysam ilaçları yarın tekrar başladım. Bir türlü kendimi kontrol altında tutamadım. Şu anda da gerçekten canı gönülden bu işten kurtulmak istiyorum. Benden aldıkları canımdan can gitti, yeter artık. Bu uyuşturucu, bende ne karakter, ne şeref ne namus bıraktı. Her şeyim varım yoğum uyuşturucu oldu. Ben artık bunu bozmak istiyorum, yardım istiyorum."
 
’BABAMIN KURUYEMİŞLERİNİ BİLE SATTIM’
 
Uyuşturucu nedeniyle işini kaybettiğini ve bu nedenle de uyuşturucu alacak parayı bulmakta da zorlandığını kaydeden Demir şöyle devam etti:
 
"Uyuşturucu için parayı ve maddeyi bulmak çok zor oluyor. Toplum maddeyi kullandığını bildiği için senden uzak duruyor. Bunu sıfatından, şeklinden anlıyorlar. Ama parayı bulduktan sonra bir şekilde uyuşturucuyu buluyorum. Ben kimseye zarar vermedim ailem haricinde. Televizyonu, buzdolabını sattım. Para edebilecek her şeyi, evin erzak yiyecek içeceğini sattım. Baba el arabasında çerez satarak geçimini sağlar. Uyuşturucu için babamın tablasındaki kuruyemişleri dahi sattım. Mesela evin televizyonunu 300-400 lira ise eskiciye 40 liraya sattım. 3 senedir kullanıyorum ve bu hale geldim. Uyuşturucu benden alabileceği her şeyini aldı hiçbir şeyim kalmadı ve artık bu illetten kurtulmak istiyorum. Kendi rızamla kullanmıyorum ama iyi bir halde değilim. Kendimi artık bir odaya hapsediyorum uyuşturucu kullanmamak için. 7-8 aydır da çalışmıyorum."
 
’GENÇLER HALİMİ GÖRÜP İBRET ALSIN’
 
Her fırsatta uyuşturucudan kurtulmak ve tedavi olmak istediğini belirten Adem Demir, gençlere seslenerek uyuşturucudan uzak durmalarını istedi. Uyuşturucuya arkadaş ortamında alıştığını ve gençlerden uyuşturucu kullanan kişilerden uzak durmasını isteyen Demir şöyle konuştu:
 
"Para kazanıyordum o zamanlar, arkadaşlarımda benden yararlanabilmek için ortamlarına aldılar ve bunu da elde ettiler. Kazandığım paranın tamamını ailemle yemek yerine arkadaşlarıma vermeye başladım. Gayeleri de buydu zaten kazancımın onların aleyhine olmasıydı. Bağımlılık kazanınca para kazanamaz hale geldim çünkü 7 gün 24 saat uyuşturucuya yöneldim. Bu bataklığa tamamen düştükten sonra o yanımda dostum arkadaş olarak gördüğüm hiç kimsenin kalmadığını gördüm. Paramın olmamasından dolayı beni dışladıklarını gördüm. Ve beni itekleyip uzaklaştılar. Gençler halimi görüp ibret alsınlar. Ben 3 senede uyuşturucu kullanarak bu hale geldim ise kendilerinin de beni görüp ibret almalarını isterim. Kesinlikle esrarı, alkolü küçümsemesinler ve bu maddelere kesinlikle yaklaşmasınlar. Ben bu hale geldiysem başkaları gelmesin."
 
ANNE BABALAR ÇOCUKLARINA SAHİP ÇIKSIN
 
Anne Ayşe Demir ise, 9 çocuğundan biri olan oğlu Adem’i tedavi ettirmek istediğini belirtip yardım isterken, anne ve babaları da uyararak, "Çocuklarınız da bu hallere düşmesin. Büyüklerimizden bu çocuğumun uyuşturucu bataklığından kurtarmalarını yardım istiyorum. Aileler çocuklarına sahip çıksın, eğer kullanan çocuklarınız varsa onlara destek olun dışlamayın. Bizim bu halimiz herkese ibret olsun" diye konuştu.
 
Yıllardır el arabasında kuruyemiş satarak evi geçindirmeye çalıştığını ancak son zamanlarda sağlık sorunları nedeniyle de dışarı çıkmadığını belirterek, "Oğlumun tedavi edilmesini istiyorum. Benim tutar dalım kalmadı. O kurtulsun tek yeter ki" dedi.
 
Adem Demir’in ablası Türkan Çakır da ailelere seslenerek, "Evlatlarınıza sahip çıkın. Kardeşim artık tek başına bununla mücadele edemiyor. Onun için yetkililerden yardım eli uzatmalarını istiyoruz" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 22 Aralık 2014, 11:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER