banner51

Uşak'ta Kadına Şiddet Protesto Edildi

Uşak’ta kadına yönelik şiddete karşı tepkisini göstermek isteyen yaklaşık 300 kişilik grup, erkek arkadaşı tarafından pompalı tüfekle vurulan 26 yaşındaki Fatma Uğuz’un öldürüldüğü yerde eylem düzenlendi. Uğuz’un öldürüldüğü yere karanfiller bırakan grup, kadına şiddeti kınadı.

Uşak'ta Kadına Şiddet Protesto Edildi
Kent Konseyi Kadın Meclisi üyeleri, geçen 12 Kasım’da sıva ustası erkek arkadaşı N.Ç. tarafından pompalı tüfekle vurulan Fatma Uğuz’un öldürüldüğü Uşak-Ankara Karayolu’nun 1 Eylül Sanayi Sitesi girişinde bugün saat 10.30 sıralarında eylem düzenledi. Eyleme AK Partili Uşak Belediye Başkan Yardımcısı Hakan Uludağ, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü yetkilileri, Uşak Üniversitesi öğretim görevlileri, öğrenciler, vatandaşların aralarında bulunduğu 300 kişi katıldı. Yapılan açıklamalarla kadına yönelik şiddet kınandı. Kadına şiddetin ülkenin kanayan yarası olduğunu ifade eden Uşak Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Nursevim Çalıklı, şöyle dedi:
 
"Geçtiğimiz hafta Fatma Uğuz kardeşimiz bir erkek tarafından katledildi. Kadına Şiddete Hayır farkındalık gününde Fatma Uğuz’u öldürüldüğü yerde anmak için toplandık. Buradaki katılıma ve kalabalığa bakarak bu toplumla çok şeyler yapabileceğimizi, kadın hakları ve aile için çok güzel çalışmalar yapabileceğimizi umut ediyorum."
 
Uşak Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dudu Bayraktar Dönder, aile içi şiddetin en vahim sonucu olan ve yaşam hakkının ortadan kaldırılmasına yol açan kadınlar açısından Türkiye’yi yaşama özgürlüğünün olmadığı bir ülke durumuna getiren öldürme olaylarını ortadan kaldıracak daha kapsamlı bir yaklaşımın geliştirilmesine acilen gereksinim olduğunu söyledi. Dönder, şöyle dedi:
 
"Kadına yönelik şiddeti ortadan kaldırmak, herkesin görev üstlenmesi gereken bir mücadele alanıdır. Şiddet ortadan kaldırılmadan insan haklarından, demokrasi ve barıştan söz etmek olanaksızdır. Şiddetten arındırılmış bir Türkiye olanaklıdır."
 
Basın açıklaması yapılması ardından grupta bulunanlar Fatma Uğuz’un öldürüldüğü yere karanfil bırakarak dağıldı.
Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2014, 15:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER