Uşaklı Gurbetçiden Sigara Karşıtı Anlamlı Davranış

Almanya’nın Münih kentinde yaşayan Uşaklı gurbetçi, evli 3 çocuk babası 59 yaşındaki İrfan Saraçoğlu örnek bir davranış sergiledi. Kullanmamasına rağmen her gün kenara sigara alacakmış gibi 5 Euro ayıran Saraçoğlu, biriktirdiği bin 825 Euro’yu eğitimde kullanılmak üzere Atatürkçü Düşünce Derneği Uşak Şubesi’ne bağışladı. Hayatında hiç sigara kullanmadığını ifade eden Saraçoğlu, gençlerin sigara içmesini önlemek ve örnek olmak için parayı bağışladığını söyledi.

Uşaklı Gurbetçiden Sigara Karşıtı Anlamlı Davranış
 
Uşak’tan 43 yıl önce Almanya’nın Münih kentine giden ve 42 yıldır bir far fabrikasında kaynakçılık yapan İrfan Saraçoğlu, sigaranın zararlarına dikkat çekmek için örnek bir davranışa imza attı. Hayatı boyunca hiç sigara içmeyen, içenleri de zararları konusunda uyaran Saraçoğlu, bir yıl önce sigara içiyormuş gibi her gün bir paket sigara parası 5 Euro’yu özel kumbarasında biriktirmeye başladı. Yıl boyunca düzenli olarak 5 Euro’yu kumbaraya atan Saraçoğlu, bir yılda 1825 Euro biriktirdi. Memleketi Uşak’a izne gelen Saraçoğlu, biriktirdiği parayı, gençlerin öğreniminde kullanılmak üzere Atatürkçü Düşünce Derneği Uşak Şubesi’ne bağışladı. Saraçoğlu, hemşire kızı Halime Saraçoğlu ile birlikte 5 euro’luk banknotlardan oluşan desteler halindekiu 1825 Euro’nun bulunduğu özel kumbarasını ADD Uşak Şube Başkanı Arif Güvenir’e teslim etti.
 
Hayatında hiç sigara kullanmadığını ifade eden Saraçoğlu şunları söyledi:
 
"Sigaranın zararlarını hepimiz biliyoruz. Ben hiç sigara kullanmadım ama sigara içenlerin masrafını merak ederek bir yıl boyunca her gün kumbaraya 5 Euro koydum. Bir yılı tamamladığımda kumbarada 1825 Euro birikti. Her yıl izne geldiğimde ADD Uşak Şubesi’ne uğruyor, okumak için azimle çalışan gençlerle sohbet ediyordum. Gençlerin sigara içmesini önlemek ve örnek olmak için parayı ADD Uşak Şubesi’ne bağışlamaya karar verdim. Para eğitim gören ve maddi durumu iyi olmayan, ADD’den burs alan öğrenciler için kullanılacak."
Güncelleme Tarihi: 21 Eylül 2014, 11:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER