Uşak'ın Arkeolojik Haritası Çıkarılacak

Uşak Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi bünyesinde kurulan Arkeoloji Bölümü’nde göreve başlayan Almanya’daki Berlin Freie Üniversitesi’nden Prof. Dr. Rainer Czichon, Uşak’ın arkeolojik haritasını ortaya çıkartacak. 2014-15 eğitim öğretim yılında 100 öğrenci alarak eğitime başlayacak bölümde geleceğin arkeologları yetiştirilecek.

Uşak'ın Arkeolojik Haritası Çıkarılacak
 
Suriye’de 8 yıl, Samsun Oymaağaç Höyüğü’nde de 7 yıldan bu yana kazı çalışmalarına başkanlık yapan Prof.Dr. Rainer Czichon’ın bu seferki durağı Uşak oldu. Würzburg Üniversitesi’ndeki bir sempozyumda tanıştığı Rektör Prof.Dr. Sait Çelik’in teklifi üzerine Uşak Üniversitesi’nde göreve başlayan Prof.Dr. Rainer Czichon, yeni kurulan Arkeoloji Bölümü’nde görev yapacak. Bu bölümde şu an için Doç. Emre Taşdemir, Yrd. Doç. Dr. Mümtaha Dinç ile birlikte 3 kişilik bir ekip olduklarını belirten Prof.Dr. Czichon, şöyle dedi:
 
"Daha sonra bir doçent arkadaşımız daha aramıza katılacak. Birlikte arkeolojik açıdan çok bakir bir bölge olan Uşak’ta önce yüzey araştırması yapacağız. Daha sonra nerde ne yapabiliriz bakacağız. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na Uşak merkez ve ilçeleri dahil tüm bölgenin yüzey araştırması için müracaat ettik. Eylül ayında Uşak’ın arkeolojik haritasını çıkarmak için büyük bir çalışmaya imza atacağız."
 
"KAÇAK KAZI İÇİN EĞİTİM DÜZENLEYECEĞİZ"
 
Türkiye’de tarihi değerlerin kaçak kazılarla yok edildiğini anlatan Prof. Dr. Czichon, bu konuda özelikle yörede oturanlar için bilgilendirici ve eğitici seminerler düzenleyeceklerini söyledi. Uşak’ın coğrafi olarak neolitik çağ (Yeni Taş Çağı) denilen M.Ö. 10 bin yıllarına dayanan bir coğrafya üzerinde olduğunu vurgulayan Prof.Dr. Czichon, şöyle konuştu:
 
"Uşak, Frigya, Lidya ve İyonlar gibi bir birçok uygarlığa evsahipliği yapmış bir şehir. Bu nedenle nereyi kazarsanız tarih fışkırıyor. İlk olarak bizi en çok zorlayan kaçak kazılarla mücadele için sempozyumlar, eğitimler, bilgilendirme toplantıları düzenlemek olacak. Halkı kazılara davet etmeyi düşünüyoruz. Halkı bilinçlendirmek ve kazıları onlarla birlikte yapmak istiyoruz. Uşak’ın tarihsel yapısını ortaya çıkaracağımıza inanıyorum."
 
"UŞAK KALKINACAK"
 
Türkiye genelinde yapılan arkeolojik kazılarda ortaya çıkan tarihin, bulundukları şehirlere turizm açısından değer kattığına dikkati çeken Uşak Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Sait Çelik ise, şöyle devam etti:
 
"Türkiye geneline baktığımızda pek çok kentimizde yapılan arkeolojik kazılarda çok büyük eserler ortaya çıkartıldı. Gün yüzüne çıkarılan eserler o illerin tanıtımına ve turizmine büyük katkılar sağlıyor. Bundan yola çıkarak üniversitemiz bünyesinde yeni arkeoloji bölümünü kurduk. Prof.Dr. Rainer Czichon’la da anlaşarak bölümün başına geçirdik. Uşak Üniversitesi olarak ilimizde yüzey araştırması yaparak tarihsel harita ortaya çıkaracağız. Uşak, arkeolojik açıdan çok geride kalmış bir il. Bizler bunu hızlandırmak istiyoruz. Bu nedenle işin uzmanı ve Alman ekolünden gelen, Türkiye’de birçok kazı projesi gerçekleştiren Prof. Dr. Rainer Czichon’un Uşak’a çok büyük faydaları olacak. 2014-15 eğitim sezonunda da bölümümüze 100 öğrenci almayı hedefliyoruz."
Güncelleme Tarihi: 12 Şubat 2014, 11:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER