Unuttunuz Beni Zalimler!

Hamdi Türkmen yazdı: ''Yerli Malı Yurdun Malı, Bunu Herkes Kullanmalı'' diye kutladığımız, etkinlikler düzenlediğimiz Yerli Malı Haftamız hakkında, bırakın iki çift laf etmeyi, ne yazık ki ben de dahil bu yıl hiç kimse anımsamadı bile. İthal ürünler bir kez daha ''galip'' geldi…

Unuttunuz Beni Zalimler!

HAMDİ TÜRKMEN YAZDI...

Unuttun beni zalim; unuttun!..

O kadar haklısın ki; bu ülkenin topraklarında, fabrikalarında, işletmelerinde, imalathanelerinde, çiftliklerinde, kooperatiflerinde, iğneden ipliğe üretilen tüm mallar; o kadar çok haklısınız ki, bu yıl bana bile kızabilirsiniz.

Çünkü; her yıl aralıksız bir kez de olsa yazar-çizerdim, bu yıl onu da atladım. Özür dilerim!..

Bugün bu unutkanlığımı gidermeye çalışacağım.

Değerli arkadaşlar;

Ne yazık ki bu yıl da yine hiç kimseden Yerli Malı Haftamız için bir uyarı ya da öneri olmadı.

Yani küresel sermaye istediğini elde etti. Ulusal ürünlerimizi tanıtmak ve onları kullanmamızı önerme konusunda, ulusal güç birliğimizi engelledi.

Bir tek olumlu gelişme, O’nu da Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın ısrarıyla yaşadık; yerli malı otomobil üretimi için çalışmalara başlandı.

*** 

Oysa;

Yaşadığımız dolar krizi ve ekonomik kaosun önlenmesi için açıklanan ekonomik önlemler içinde yerli üretimin teşvik edilmesi ve yerli üretimin halkımızca da kullanılmasının desteklenmesinin yer almasını isterdim.

Tam bir fırsattı; yerli malı haftamızın görkemli şekilde kutlanması, halkımıza yeniden anımsatılmasının zemini hazırdı.

Olmadı… 

ABD emperyalizmi ile mücadele için, özellikle yerli üretim ürünlerimizi arttırmamız ve ihraç etmemiz gerekiyor.

Ne yazık ki ihracatımız da giderek ithalata bağımlı hale geldi. Yani Yap-Sat yerine Al-Sat ilkesi geçerli hale geldi. 

Aklıselim olan herkes bu konuda kaygılı; ama hiçbir girişimde de bulunmuyorlar.

 Bakın, ünlü üstat-yazar Güngör Uras, 6 Mart 2015’de; iki yıl önce şöyle yazmıştı:

“Türkiye’de dolar ve TL birlikte iş yapıyor. Dolarla alınan TL ile satılıyor. Doların fiyatı arttıkça TL karşılığı da artıyor. Eğer TL gelirle yaşayanların geliri artmamışsa, satın alma güçleri azalıyor. Pazar sepetleri küçülüyor. Tarımda ve sanayide ithalata göbekten bağlandık. Üretmenin zahmetine katlanacak yerde, ithalat kolaylığına alıştık. İmalat sanayimizde toplam hammadde girdilerinin yüzde 63’ü, üretim maliyetinin yüzde 53’ü ithalata bağımlı”.

 Ben de kişisel görüşümü ekliyorum:

Acil olarak önümüzdeki dönemde, dünyanın yaşayacağı bir ekonomik krizde özellikle yerli üreticilerimizi korumak için gereken desteği veririz. 

Aksi; gittikçe artan dış alımlar (ithalat) yüzünden oluşabilecek işyeri kapanmaları yaşanılması ve onlarca kişinin işsiz kalması kaçınılmaz olacaktır.

Bunun için yapılması gereken şudur:

Alış-verişlerinizde özellikle 869 barkotlu, yerli üretim malzeme ve ürünlerini tercih edin.

Ülke olarak büyük sıkıntılarını yaşadığımız işsizlik sorunumuzun çözümüne en büyük katkı, yerli üretimin teşvik edilmesidir. 

***

“Yerli malı, yurdun malı, herkes onu kullanmalı” sloganın unutturmasının tek suçlusu siyasetçiler değil.

TUSİAD, TOBB, tüketici dernekler, sendikalarımız da en az siyasiler kadar suçlu; çünkü suskunlar!..

Çok değerli siyasi liderlerimizden, rahmetli Bülent Ecevit’in yıllar önce AB için söylediği o cümleyi hiç unutmam;  Onlar ortak, biz ise Pazar olduk…

O’nun içindir ki; bu vatanın evladıyım diyen herkesi 869 barkodu ile başlayan yerli malı ürün kullanmaya ve satın almaya davet ediyorum…

 

Güncelleme Tarihi: 13 Aralık 2017, 14:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER