Üniversiteli Safinaz İçin Arkadaşları Mevlit Okuttu

Yarıyıl talini İstanbul’daki ailesinin yanında geçirdikten sonra Kars’a döndüğü gün "Nefes alamıyorum" diyen ve ambulansla hastaneye kaldırılırken yolda yaşamını yitiren Kafkas Üniversitesi İktisat ve İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) öğrencisi Safinaz Öretmen için arkadaşları mevlit okuttu. Kredi ve Yurtlar Kurumuna bağlı yurtlarda 1500 öğrencinin barındığını belirten öğrenciler, yurtlara revir ve sağlık görevlisi talebinde bulundu.

Üniversiteli Safinaz İçin Arkadaşları Mevlit Okuttu
 
Üniversite yerleşkesi içinde bulunan caminin konferans salonunda okutulan mevlide, Kafkas Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hidayet Metin Erdoğan, Sağlık ve Spor Daire Başkanı Ertürk Mert, Safinaz Öretmen’in arkadaşları ile İİBF öğretim üyeleri katıldı. Mevlit sonrası topluca dua okuyan öğrencilerden bazıları gözyaşlarını tutamadı. İİBF’den Yrd. Doç. Dr. Cavit Yeşilyurt, çağrıda bulunarak Safinaz Öretmen’in hayatını kaybettiği odanın revir olarak düzenlenmesini Kredi Yurtlar Kurumu’nda (KYK) sağlık görevlilerinin bulundurulmasını istedi. Safinaz Öretmen’in arkadaşlarından Serkan Bilmez, Safinaz’a ’kar tanesi’ anlamına gelen ’Berfin’ ismini çok sevdiği için herkesin ona bu isimle hitap ettiğini bildirdi. Ölümden dolayı yurt yönetimini sorumlu tuttuklarını belirten Bilmez, "Başka Berfinler ölmesin" diyerek şunları söyledi:
 
"Berfin, başta hocalar lmak üzere çevresindeki herkes tarafından sevilen ve yaşantısıyla örnek gösterilebilecek bir kişiliğe sahipti. Kardeşimiz, tatilini geçirdiği İstanbul’daki ailesinin yanından Kars’a dönerken maddi imkansızlık nedeniyle uçak yerine uzun bir otobüs yolculuğu yapmış ve 6 Mart sabahı KYK yurdundaki odasına varmıştır. Valizini bile açmadan oda arkadaşına, başının döndüğünü söylüyor ve bayılıyor. Arkadaşlarının yardım çığlıklarına önce temizlik görevlisi geliyor. Durumun ciddiyeti anladıktan sonra güvenlik görevlisi geliyor ve sonunda nihayet olay 112 Acil Servise bildiriliyor. Berfin’imiz ne yazık ki kurtarılamıyor. Berfin kardeşimiz yere düştüğü anda, yurtta ilk yardım yapabilecek bir sağlık görevlisinin olmamasının bu kötü kaderi değiştirip değiştirmeyeceğini de düşünmek ve birilerine düşündürmek zorundayız. 1500 kişinin yaşadığı yurdun içinde bir revir odası ve sağlık görevlisinin olmaması yeni Berfin’lerin ölmesine davetiye çıkarıyor. Bunun hesabını kim verecek? Çünkü artık yeni Berfin’ler kaybetmek istemiyoruz. Çünkü artık, insani vasıflarını yitirmiş ve adeta birer robota dönmüş yurt görevlilerinin ve yöneticilerinin kötü muamelelerini içimize sindiremiyoruz ve artık yeter diyoruz."
Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2015, 18:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER