Üniversiteli Gençlerden Özgecan İçin 3 Dakikalık Susma Eylemi

Kütahya'nın Hisarcık ilçesinde üniversite öğrencileri, ağızlarını siyah bantlarla kapatıp Mersin’in Tarsus ilçesinde öldürülen Özgecan Aslan için 3 dakikalık susma eylemi yaptı.

Üniversiteli Gençlerden Özgecan İçin 3 Dakikalık Susma Eylemi
Kütahya Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Meslek Yüksek Okulu’nda okuyan bir grup öğrenci, Hisarcık’taki Cumhuriyet Meydanı’nda toplandı. Öğrenciler, öldürülen Özgecan Aslan için 3 dakika boyunca meydanda sessizce bekledi. Ellerinde çeşitli yazıların olduğu dövizler taşıyıp ağızlarını da siyah bantla kapatan öğrenciler adına basın açıklamasını yapan Bahar Özkol, şunları söyledi: 
 
"20 yaşında genç bir kız kardeşimiz, namusunu koruma pahasına caniler tarafından vahşice katledilmiştir. Bu insanlık suçlarının, kadın cinayetlerinin önüne geçilmesi için caydırıcı yasalar istiyoruz. Tecavüz ve tacizlerin faillerinin en ağır şekilde cezalandırılmasını istiyoruz. Susmak kabul etmek değildir. Bu yüzden 3 dakikalık susma eylemi yaptık. Bugün burada bulunma amacımız bizlerin artık konuşanlardan, konuşulanlardan, icraatsızlıktan, günümüz sorunlarına çare olmayan yasalardan dolayı bitkin, yorgun ve de üzgün olmamızdır."
 
Üniversite öğrencileri yapılan konuşmanın ardından ’Kadına şiddete hayır’ şeklinde slogan attıktan sonra dağıldı.
 
Güncelleme Tarihi: 24 Şubat 2015, 20:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER