Üniversite Cinayetinde Şok Detay

İzmir’de Ege Üniversitesi kampusunda dün çıkan kavgada Ülkü Ocakları’nın üniversite sorumlusu Fırat Yılmaz Çakıroğlu’nun hayatını kaybetmesinin ardından polis, olay yerinde 5 bıçak buldu, 7 kişiyi de gözaltına aldı. İzmir Valisi Mustafa Toprak da, MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural’ın, olaylara ilişkin ihmal açıklamasına karşılık, ambulansın 20 dakikada yaralılara müdahale ettiğini, ayrıca polisin de bir eksikliğinin bulunmadığını söyledi.

Üniversite Cinayetinde Şok Detay
 
Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde formasyon dersleri alan ülkücü grup ile sol görüşlü ve doğu kökenli öğrenciler arasında bir süredir devam eden sözlü tartışmalar dün kavgaya döndü. Akşam saatlerinde okula gelen yaklaşık 40 kişilik ülkücü grup ile 20 kişilik karşıt görüşlü öğrenciler arasında, Edebiyat Fakültesi önündeki kafeteryada kavga çıktı.
 
Kavgada, Ülkü Ocakları’nın Ege Üniversitesi sorumlusu olan Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü 4’üncü sınıf öğrencisi Fırat Yılmaz Çakıroğlu’nun yanı sıra, karşı gruptaki Nurullah Semo ve yine her iki gruptan 6 öğrenci yaralandı. Bacağından aldığı yarayla aort damarı kesilen Çakıroğlu, Ege Üniversitesi Hastanesi’nde hayatını kaybetti. Nurullah Semo’nun tedavisi Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde devam ederken, doktorlar yaralının hayati tehlikeyi atlattığını söyledi.
 
5 BIÇAK BULUNDU 7 GÖZALTI VAR
 
Polis görgü tanıklarının verdiği bilgi ve güvenlik kamerası kayıtlarından olaya karışanların kimlikleri tespit edildi. Hastanede tedavileri tamamlanan ve kavgaya karıştıkları ortaya çıkan 1’i ülkücü, 5’i doğu kökenli sol gruptan olmak üzere 6 kişi, gözaltına alınıp Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’ne götürüldü.
 
Halen hastanedeki tedavisi devam eden ve başında polisin önlem aldığı Nurullah Semo için de yine gözaltı işleminin yapıldığı açıklandı.
 
Kavgaya karışan kişilerin sorgu işlemlerinin tamamlanmasıyla, adliyeye gönderilecekleri öğrenildi. Bu arada, kavganın olduğu bölgede de inceleme yapan polisin, olayda kullanıldığı saptanan 5 bıçak bulduğu bilgisi verildi.
 
VALİ TOPRAK: AMBULANS 20 DAKİKADA GİTTİ
 
Fırat Yılmaz Çakıroğlu’nun hayatını kaybetmesiyle, özellikle Twitter üzerinden çok sayıda taziye mesajı yayımlandı. MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural da İç Güvenlik Yasa Tasarısı görüşmelerinin yapıldığı TBMM’de söz alıp, polisin ve valiliğin gerekli önlemleri almadığını, ambulansın 45 dakika sonra müdahalede bulunduğunu, polis aracının da yaralıyı hastaneye götürmediğini söyledi.
 
Vural’ın bu açıklamalarına, DHA muhabirinin telefonla ulaştığı İzmir Valisi Mustafa Toprak cevap verdi. Polemik yaratmak istemediğini ve sağduyu çağrısında bulunduğunu söyleyen Toprak, "Ambulansın geç gittiği, polisin yetersiz kaldığı gibi açıklamalar doğru değil. Ben bunların acı olay sonrasında eksik alınan bilgiler sonrasında yapıldığına inanıyorum. Çünkü ambulans, trafiğin en yoğun saatinde bölgeye 20 dakika gibi bir sürede gitmiş ve müdahale etmiş. Ayrıca o anda orada polis aracı yok zaten, olsa bile ambulanslar gittiği için yaralılar ambulanslara alınmış. Üniversiteye de polisin girmesi, yönetimin çağrısına bağlı. Ama bizim arkadaşlarımız kavga bilgisini aldıktan sonra hemen müdahalede bulunmuşlar. Zaten görüntüler de incelendiğinde bu gerçeklik ortaya çıkacak" dedi.
 
Üniversitede eğitimin, gerginliğin göz önünde bulundurularak tatil edilip edilmeyeceğine yönelik soruya ise, bu konuda daha sonra değerlendirme yapılması gerektiğini ifade eden Toprak, "Burada gerginliği bırakmak lazım. Kardeşliği, sağduyuyu, metaneti, sabrı telkin etmek lazım. Ben öğrencimizin yakınlarına başsağlığı diliyorum. Ancak sabır beklediğimi söylüyorum. Elbette, polisin araştırması da titiz bir şekilde devam ediyor. Bunun adli soruşturmasını kimse engelleyemez. En ince ayrıntısına kadar arkadaşlarımız görüntüleri de inceleyip ortaya çıkartacak" dedi.
 
VALİLİKTEN AÇIKLAMA GELDİ
 
20.02.2015 tarihinde Saat:16.56’de Komuta Kontrol Merkezimize Eczacılık Fakültesi Dekanlığı önüne bir ambulans talebi için çağrı gelmiştir. Komuta Kontrol Merkezimiz tarafından olay yerine ilk ambulans görevlendirmesi Saat 16:58’de yapılmıştır.Ve görevlendirilen ambulansımız Saat 16:59’da hareket etmiştir.Daha sonra gelen çağrılar nedeniyle birden fazla yaralı olduğu bilgisi elde edilinceBornova bölgesinde bulunan ve o an için görevde olmayan vaka almaya uygun ambulanslarımızın olay yerine yönlenmeleri hususunda telsiz anonsu aracılığı iletoplam 8 ambulans olacak şekilde görevlendirme yapılmıştır.
 
İhbarın başlangıcından itibaren; ihbar sahibi ile yapılan görüşmeler, istasyona görevin verilmesi, istasyonun reaksiyon süresi dahil olmak üzere toplam 5 dakika içerisinde ilk ambulansımız olay yerine ulaşmıştır. 
 
Olay yerine ulaşan ilk ambulansımıza, olay yerinde bulunan kalabalık tarafından kırmızı kodlu genel vücut ve kafa travması olan Mevlam D. İsimli vaka teslim edilmiş olup, ekip tarafından vakaya tıbbi müdahale bulunarak Ege Üniversitesine nakletmek üzere Saat 17:08’de olay yerinden ayrılmış ve Saat 17:12’de Ege Üniversitesi Hastanesine ulaşmıştır.
 
Saat 17:03’te hareket eden ikinci ambulansımız Saat 17:14’te  olay yerine varmış olup, ortamdaki kargaşa nedeniyle vakaya Saat 17:15’te ulaşmıştır. Kesici Delici Alet yaralanması olan kırmızı kodlu Fırat Yılmaz Çakıroğlu ismindeki vakayı CPR ( Kardiyopulmoner Canlandırma ) uygulayarak Ege Üniversitesine nakletmek üzere Saat 17:17’deolay yerinde ayrılmış ve Saat 17:25’te Ege Üniversitesine ulaşmıştır.
 
Daha sonra ulaşan ambulanslarımız da 3 adet daha vakaya müdahale ederek hastanelere nakletmiş, 3 ambulansımız ise olay yerinde yaralı olmadığı için yaralı nakli yapmamış, olay yerinde tedbir amaçlı beklemiştir.
 
Ege Üniversitesi Hastanesine  nakledilen vakalardan Fırat Yılmaz ÇAKIROĞLU (26)  isimli vaka ex duhul olarak kabul edilmiş olup,Ege Üniversitesi Hastanesi tarafından Mevlam D. (25) isimli vaka ambulans ile Kafa Travması ön tanısı ile Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesine, Nurullah S. (26) isimli vaka ise batına nafiz kesici delici alet yaralanması ön tanısı ile Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesine sevk edilmiştir.
 
 
POLİSİN ÖNLEMLERİ SÜRÜYOR
 
Ege Üniversitesi’ndeki olaylar sonrasında, polis de alarma geçti. Kentteki diğer üniversitelerin bulunduğu bölgelerde ve öğrenci yurtlarında, olası kavgaların önüne geçmek için önlemler alındı. Polis, zanlılardan Nurullah Semo’nun tedavi gördüğü, Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde de yine çevik kuvvet ekipleriyle, beklemeye başladı.
 
Bu arada bu kavga öncesinde fakülte yönetiminin başlattığı, karşıt görüşlülerin ders saatlerini değiştirme çalışmalarının da süreceği, önümüzdeki haftadan itibaren bunun da uygulamaya konulacağı öğrenildi.
 
CENAZESİ İKİNDİ DE KALDIRILACAK
 
Ege Üniversitesi Hastanesi morgundan gece alınan Fırat Yılmaz Çakıroğlu’nun cenazesi, Adli Tıp Kurumu’na gönderildi. Burada yapılacak olan otopsinin ardından, Çakıroğlu için Özkanlar Fatih Cami’nde cenaze töreni düzenleneceği açıklandı. Fırat Yılmaz Çakıroğlu’nun cenazesi, ikindi vakti kılınacak olan namazın ardından da Pınarbaşı Mezarlığı’nda toprağa verilecek. Polisin yoğun katılımın olmasını beklediği camideki, önlemlerini de yine sabah saatlerinden itibaren aldığı gözlemlendi.
 
Olayın ardından TBMM’de söz alıp açıklama yapan ve bu sırada da gözleri dolan MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural da gece yarısı, cenaze törenine katılmak üzere İzmir’e geldi. Törene Oktay Vural ve MHP Genel Başkan Yardımcısı Kenan Tanrıkulu da katılacak.
Güncelleme Tarihi: 21 Şubat 2015, 13:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER