banner51

Üniversite Bahçesinde Ahududu Dersi

Erzurum Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Rafet Aslantaş, öğrencilerine üniversiteye ait meyve bahçesinde uygulamalı ders verdi.

Üniversite Bahçesinde Ahududu Dersi
Doç. Dr. Rafet Aslantaş, uygulamalı ders için bahçeye çıkardığı öğrencilerine deniz seviyesinden 2 bin metre yükseklikteki Erzurum’da mevye türlerinin fazlalığından söz etti. Ahududunun soğuk iklim meyvesi olduğunu belirtren Doç. Dr. Rafet Aslantaş şunları anlattı:
 
"Uygun çeşit seçildiği takdirde dut, armut, elma, erik, vişne, çilek, ceviz ve özellikle ahududu yöre için organik vasıflı ve turfanda özellikte kitlesel bir şekilde üretilebilir. Bu meyveler içerisinde özellikle ahududu, yörenin bitkisi olması ve son yıllara kadar kültürüne bölgemizde ve ülkemizde önem verilmeyişi kıymetini azaltmamıştır. Kansere karşı koruyucu özelliği olan ahududu Karadeniz, Erzurum yöresi, Kaçkar Dağları ve Sarıkamış ormanlarının ormanaltı bitkisidir. Bu yayılımı yaban hayatı sağladı. Çünkü bunlar tohumla üretilen bir tür. Zorluğu, zahmeti yok."
 
Güncelleme Tarihi: 27 Ekim 2014, 11:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER