banner9

Umut Yolculuğunda Elleri Dondu

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak dayısı ve ağabeyi ile birlikte İran’dan kaçak yolllarla Türkiye’ye giriş yapan 9 yaşındaki Semih Hurami’nin elleri dondu. Semih Hurami, Erzurum’daki Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yanıt Tedavi Merkezi’nde bakım altına alındı.

Umut Yolculuğunda Elleri Dondu
Afaganistan’dan İran’a buradan da Ağrı üzerinden Türkiye’ye kaçak yollarla giriş yapan bir grup Afganlı mülteci Ağrı-Erzurum yolu üzerinde bir lokantaya girerek yemek molası verdi. Lokantadaki Türk müşteriler Semih’in ellerinin donduğunu farkedince ağabeyi 17 yaşındaki Beşir’i de yanlarına alarak Erzurum’a getirdi. Semih, Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanede tedavi altına alınırken ağabeyi de Aşkale İlçesi’ndeki Kabul Barınma ve Geri Gönderme Merkezi’ne yerleştirildi. Ellerinde donmaya bağlı yanıklar oluşan ve şimdi durumu iyi olan Anfganlı Semih Hurami hastanede başından geçenleri şöyle anlattı:
 
"Annem Raşide ve babam Cemil bir yıl önce iki kardeşimi de alarak Danimarka’ya gitti. Ben ve iki kardeşim Afganistan’da kaldık. Dayım Sebur beni ve ağabeyimi alarak annemlerin yanınan götürmek istedi. Uzun bir yolculuk sonrası Türkiye’ye geldik. Bir lokantada yemek yerken ellerime görenler inamadı. Bizim bu yolculuğu bu şekilde devam edemeyeceğimizi söyledi. Sonra abimle beni kafilenin içinden alıp Erzurum’daki hastaneye getirdiler. Daha sonra dayımın İstanbul’a gittiği haberini aldım. Bir kardeşim ise Afganistan’da kaldı."
 
ABLALIK YAPIYOR
 
Olayı duyar duymaz hastaneye gelen Erzurum Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Fars Dili ve Edebiyatı Bölümü 2’inci sınıf öğrencisi Afgan, 20 yaşındaki Hadis Şivan, Semih’in refakatçiliğini üstlendi. Semih’in tüm ihtiyaçlarını karşılayan ve ona ablalık yapan Hadis Şivan şunları söyledi:
 
"Semih’in yaşadıklarını biz de 2011 yılında yaşadık ve ülkemizden kaçarak İran’a yerleştik. Onu benden iyi anlayan olamaz. Başına gelenleri duyunca hemen hastaneye geldim ve kendisine refakatçilik etmeye başladım. Kendi ülkesinden birini görünce tüm korkuları sona erdi. Artık yüzü gülüyor. Umarım yakında iyileşecek ve sevdiklerinin yanında olacak. Ona bir kardeşim gibi bakıyorum. Hastaneden taburcu olana kadar yanında olacağım. İkimiz de Afganistan’ın Mezarı Şerif kentinden. Ülkemizdeki iç savaştan en çok çocuklar etkileniyor. Artık bizlerde insanca yaşamak istiyoruz. Çocuklar ölmesin istiyoruz. Semih gibi binlerce çocuk var. Bende ülkem için birşeyler yapabilmek için Erzurum’a gelip okumaya başadım. Afganistan’da yaşam yok artık."
Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2016, 13:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER