UMKE'den Kar Altında Kurtarma Tatbikatı

Adıyaman’da, kar yağışı altında UMKE tarafından kurtarma tatbikatı yapıldı.

UMKE'den Kar Altında Kurtarma Tatbikatı
 
Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Maraş, Kilis illerinden gelen 54 UMKE personelinin katılımıyla 8’incisi düzenlenen tatbikatta; dağlık arazide yoğun sis ve kar yağışı altında senaryo gereği yaralı kurtarıldı.
 
Tatbikatta senaryo gereği dağlık arazide kayalıklardan düşen bir kişinin yaralandığı ihbarını alan UMKE ekipleri, olay yerine geldi ve sarp kayalıklardaki yaralıyı halatla yanına ulaşarak ilk müdahalesini yapıp, güvenli bölgeye taşıdı. Ekipler daha sonra kuyuya düşen bir yaralıyı da benzer şekilde kurtararak hastaneye taşıdı.
 
UMKE Adıyaman sorumlusu Filiz Aslan, tatbikat kapsamında 4 gündür bölge kentlerdeki personellerine eğitim verildiğini söyledi. 
 
Afet olaylarının hangi mevsimde gerçekleşeceğinin ve hava şartlarının nasıl olacağının bilinmemesi nedeni ile her türlü şartlara hazır olmak için tatbikatlar gerçekleştirdiklerini ifade eden Aslan, şöyle konuştu:
 
“UMKE’nin amacı ulaşılması güç yerdeki yaralılara ulaşmak medikal kurtarma yapmak olağanüstü ve afet durumlarında yaralılara sağlık bakım hizmeti vermek gönüllü sağlık personellerinden oluşuyoruz şartlarımız ağır olduğu için herkes bu şartlarda çalışmak istemiyor. Bu nedenle gönüllü sağlık personellerini zor eğitimlere tabii tutuyoruz. Bu eğitimler ile gönüllü personeller becerilerini geliştiriyor ve tecrübe kazanıyor."
Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2015, 17:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER