banner9

UMKE, Akhisar'da Tatbikatlara Başladı

Manisa, İzmir ve Uşak’ı kapsayan 18’inci Bölge Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi’nin (UMKE) 14 ila 17 Eylül arası gerçekleştireceği tatbikatlar, Manisa’nın Akhisar İlçesi’nde başladı. İlk tatbikatta; bir uçak kazası sonrası yaralılara müdahalede edildi, kurtarılanlar hastanelere sevk edildi.

UMKE, Akhisar'da Tatbikatlara Başladı
Manisa, İzmir ve Uşak’ı kapsayan 18’inci Bölge Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE), Akhisar’ın Çağlak Mevkii’nde yapacağı tatbikat serisine başladı. 14 ila 17 Eylül arasında gerçekleştirilecek etkinlikte; ilk olarak, bir uçak kazası sonrasında yaralılar canlandırıldı. Farabi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin canlandırdığı yaralılara ekipler müdahale etti. Kurtarılan yaralılar hastanelere sevk edildi.
 
Manisa’dan 33, İzmir’den 19 ve Uşak ilinden 17 UMKE personelinin katıldığı tatbikatı; Manisa Valisi Erdoğan Bektaş, İzmir İl Sağlık Müdürü Dr. Ayhan İzzettinoğlu, Uşak İl Sağlık Müdürü Dr. Alper Cem Ünal, Manisa İl Sağlık Müdürü Dr. Metin Kaplan, Akhisar Kaymakamı Kaan Peker, AK Partili Akhisar Belediye Başkanı Salih Hızlı, İlçe Sağlık Müdürü Dr. Selin Köksal, İlçe Emniyet Müdürü Engin Pınar, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Mete Demir, Akhisar Mustafa Kirazoğlu Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Erol Karaca, Akhisar Diş Hastanesi Baştabibi Dt. Hüseyin Tavlı, Manisa Halk Sağlığı Müdürü Ziya Tay, Kamu Birlikleri Genel Sekreterliği İdari ve Mali İşler Müdürü Mazhar Esendağ ve birçok daire müdürü ve protokol üyeleri katıldı.
 
"UMKE’NİN ROLÜ GÖRÜLÜYOR"
 
Manisa İl Sağlık Müdürü Dr. Metin Kaplan, "Görev yapan arkadaşlarımızın hepsi gönüllüdür. Mesailerinden fedakarlık yaparak pazartesi gününden itibaren perşembe gününe kadar burada kamp yapacaklar. Arama kurtarma eğitimleri, 4x4 ambulansların sürüş teknikleri, gece yürüyüşleri, gece yaralı bulma, nokta bulma gibi çalışmalara yapıyorlar. Bu tatbikatımızda bir uçak kazasına müdahalede UMKE ekiplerinin rolünü gördük, neler yaptığını gördük" dedi.
 
VALİ BEKTAŞ, TATBİKATTAN ETKİLENDİ
 
Tatbikattan etkilendiğini kaydeden Vali Erdoğan Bektaş da, "Doğrusu tüylerim diken diken oldu. Öncelikle şunu belirtmek lazım; Allah başımıza vermesin inşallah. Gerçekten çok acı bir olay ama bunlar yaşanıyor; yaşandığını hepimiz biliyoruz. Sizleri gerçekten kutlamak istiyoruz, ya tiyatro kabiliyetiniz yüksek ki öyle olmadığını biliyoruz ya da işinizi çok ciddiye alıyorsunuz. Onun için gerçekten her türlü teşekkürü, her türlü kutlamayı hak ediyorsunuz. Üstelik bu UMKE faaliyetinin gönüllü ve bedelsiz faaliyet olduğunu fahri bir faaliyet olduğunu biliyoruz. Doğrusu böyle olunca da iş daha samimi oluyor ve daha ciddi ele alınıyor. Ellerinize sağlık, gönüllerinize sağlık gerçekten çok mutlu oldum. Elbette bu çalışmaların olup bittiğini biliyorduk ama birebir görmek benim için de zihin açıcı oldu" dedi.
Güncelleme Tarihi: 15 Eylül 2015, 15:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER