Uludere'de Sınıra Yürüyen Aileleri Asker Engelledi

Şırnak’ın Uludere İlçesi Irak sınırında 28 Aralık 2011 gecesi düzenlenen hava operasyonunda ölen 34 kişinin aileleri olayın 1000’inci gününde sınıra yürümelerine önlem alan askerler izin vermedi. Sınıra gitmek isteyen ısrar eden grubu askerler havaya uyarı ateşi açıp gaz bombasıyla durdurdu.

Uludere'de Sınıra Yürüyen Aileleri Asker Engelledi
Uludere’nin Irak sınırında 28 Aralık 2011 gecesi düzenlenen ve 34 kişinin öldüğü hava operasyonunun 1000’inci gününde ölenlerin aileleriyle köylüler olayın meydana geldiği sınır kesimine karanfil bırakacaklarını söyleyerek yürüyüşe geçti.
 
Ortasu Köyü’nden yaklaşık 100 kişi Şilit Yaylası’na geldikten sonra buradan yaya olarak olayın olduğu sınır kesimine yürüyüşe geçti. Sınırda önlem alan askerler, ailelere sınır kesimine geçmenin yasak olduğu uyarısında bulunup dönmelerini istedi. Uyarıya rağmen sınıra yürüyen grubu askerler havaya uyarı ateşi açıp gaz bombası kullanarak durdurdu. Grup bunun üzerine Şilit Yaylası’na çekilip, bölgede beklemeye başladı. Grupta yer alan ve olayda yakını ölen Veli Encü, yetkililerden izin aldıklarını öne sürdü, buna karşın sınıra gitmelerine izin verilmediğini söyledi. Veli Encü şunları söyledi:
 
"Annelerimize karşı gaz bombalarıyla atıldı, hatta taş attılar. Savunmasız bir insana karşı bunları kullanıyorlar. Biber gazları, gaz bombaları her türlü uygulamayı bize karşı göstermiştir. Bizler kardeşlerimizin, çocuklarımızın katledildiği yerde bir anma gerçekleştirmek istiyorduk. Bu bizim doğal hakkımızdır. 500’üncü karanfil yürüyüşümüzde bunu gerçekleştirdik. Mahkeme bizi haklı gördü. Buna rağmen asker burada keyfi bir uygulama yapıyor. Bizim çocuklarımızın katledildiği yere bir karanfil bile bırakmamıza müsamaha göstermiyorlar. Bombalar bırakanlara cezalandırma yapılmayıp, sadece karanfil bırakanlara karşı bu şekilde bir uygulama yapmaları devletin kirli bir zihniyetidir. Şuan gidip anayolda bir oturma eylemi gerçekleştireceğiz ve oradaki yolu kapatacağız. Yetkililer gelmeden bu eylemimiz sona ermeyecek."
 
Ailelerin Şilit Yaylası’nda bekleyişi devam ederken, askerler bölgede aldıkları sıkı önlemleri sürdürdü.
Güncelleme Tarihi: 23 Eylül 2014, 15:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER