Uludere Köylülerinden Bakan Şahin'e Tepki

Şırnak'ın Uludere İlçesi'ne bağlı Gülyazı Köylüleri, dün ziyaret ettikleri yakınlarının mezarları başında, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin'e tepki gösterdiler.

Uludere Köylülerinden Bakan Şahin'e Tepki

 

Uludere İlçesi'nin Irak sınır kesiminde 28 Aralık 2011 Aralık'ta düzenlenen hava operasyonunda yaşamını yitiren 34 kişinin yakınları, her perşembe olduğu gibi dün de Gülyazı Köyü'ndeki mezarları ziyaret etti. Çocukları ve yakınlarının mezarı başında Kürtçe ve Türkçe ağıtlar yakan Gülyazı köylüleri, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin'in, "Özür dilenecek mahiyette bir olay değildir. Olayı suçluluk psikolojisiyle görmüyoruz" sözlerine yanıt verdi.  Oğlu Erkan Öncü'nün mezarı başında Bakan Şahin'e tepki gösteren anne Felek Encü, "Her şeye rağmen onların vicdanlarına sesleniyorum. Biz özür falan istemiyoruz ondan. Başbakanla birlikte bir gün karşı tepeye gelsin. Görsün perşembe günleri neler yaşadığımızı, görsün" dedi.
 
Aynı saldırıda yaşamını yitiren Vedat Encü'nün annesi Mercan Encü de olaydan sonra yeterli ambulans gönderilmediğini söyledi. Bu olay nedeniyle tazminat istemediklerini söyleyen Mercan Encü, "O gün 40 bin kişi buradaydık. Sadece kaymakamı gönderdiler, bizimle dalga geçtiler. Çocuklarımız halen o olay yüzünden aranıyor. Akşamları evlerde kalmıyorlar, dağlarda, ahırlarda yatmak zorunda kalıyorlar. Yeter artık. Acımız bize yeter" ifadelerini kullandı.
Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2012, 16:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER