Uludağ'da Jandarmaya Yeni Araç

Türkiye'nin en önemli kış turizm merkezlerinden Uludağ’da, görev yapan jandarma arama kurtarma ekiplerine yüzde 60 dik, yüzde 40 yan meyilli yamaç ve sırtlarda hareket edebilen ve ATV araçlarının gelişmiş modeli olan ve Polaris Ranger diye adlandırılan iki UTV gönderildi.

Uludağ'da Jandarmaya Yeni Araç
Kayak sezonu yaklaşırken Uludağ’da güvenliğin yanı sıra arama ve kurtarma çalışmaları da yapan Uludağ Jandarma ekiplerine Jandarma Genel Komutanlığı’nca her türlü arazi şartlarında görev yapan ve yüksek manevra kabiliyetine sahip ATV araçlarının yeni modeli UTV’lerin Polaris Ranger modeli iki araç gönderildi. 2015 model olan ve yük kasası sayesinde her türlü malzeme taşıyabilen bu araçlar, yüzde 60 dik ve yüzde 40 yan meyilli yamaç ve sırtlarda hareket edebiliyor. Uygun yolda 120 kilometre hız yapabilen araçlar, emniyet kemeri takılmazsa 30 kilometre hızı aşamıyor. 
 
Jandarma Arama Kurtarma (JAK) timleri tarafından dağda mahsur kalma olaylarına müdahalede kullanılacak araçlar, arkasına katılabilen paletli sedye sayesinde de yaralıların ilk yardım kuruluşlarını sevkinde de kolaylık sağlayacak.
Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2015, 16:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER