Uludağ Pistlerine Günübirlikçi Önlemi

Türkiye’nin en önemli kış turizm merkezlerinden Uludağ’da açılan yeni sezonda, pistlerdeki kazaların önlenmesi amacıyla yaya yasağı getirildi. Türkiye Kayak ve Snowboard Öğretmenleri Derneği Genel Başkanı Yahya Usta, pist çevresinin ağlarla kapatılacağını ve yaya girişine izin verilmeyeceğini söyledi.

Uludağ Pistlerine Günübirlikçi Önlemi
Tatilcilerin ’Beyaz Cennet’ olarak adlandırdığı Uludağ’da geçen hafta otel ve tesisler yeni sezonu açtı. Sezonun açılması ile birlikte kar yağışı pistleri de kayak yapmaya elverişli hale getirdi. Zirvede kar kalındığı yağışın durması ve güneşli havayla birlikte 23 santimetreye indi. Uludağ’da yeni sezonun sorunsuz geçmesi için Bursa Valiliği’nde yapılan jandarma, otelciler, tesis sahipleri ve kayak hocalarının katıldığı toplantıda alınan tedbirler de yürürlüğe konulmaya başlandı.
 
Güney Marmara Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Derneği Başkanı Haluk Beceren, Uludağ koordinasyon toplantısında 30’a yakın konunun ele alındığını, alınan kararlar uyarınca kızak kiraya veren, kar motoru kiralayanların pistlere girmesinin önlenmesinin kararlaştırıldığını söyledi. Beceren, araç parklarının nasıl yapılacağı ve yeni park yerleri konusunun da ele alındığı toplantıda, TÜRSAB dışında otobüslerle kaçak turların getirilmesinin önlenmesi amacıyla Uludağ yolu 5’inci kilometrede kontrol yapılmasının da karara bağlandığını söyledi.
 
PİSTLERE YAYA GİRİŞİ YASAĞI
 
Türkiye Kayak ve Snowboard Öğretmenleri Derneği Genel Başkanı Yahya Usta da, koordinasyon kurulunda alınan karar uyarınca pistlere yaya girişine izin verilmeyeceğini söyledi. Usta, şöyle dedi:
 
"Paltolu, kravatlı insanlar pistlerde dolaşıyor. Pist güvenliği çok önemli. Kayak yapmaya gelenler pistleri bu halde görünce dönmek zorunda kalıyor. Alınan kararlar gereği pist çevresini ağlarla kapatarak yaya girişlerini önleyeceğiz. Ayrıca her otel 2 personelini pist güvenliği için görevlendirecek. Kayak öğretmenlerinden bir kişi de onlarla birlikte pist güvenliği için önemler alacak. Bu sayede hem kayakçılar için güvenli bir ortam sağlanacak hem de kazaların önüne geçilecek."
 
Teleferiğin yılbaşı öncesi oteller bölgesine seferlere başlamasıyla yoğunluğun daha da artacağına dikkati çeken Usta, "Kızaklar için de pistlerin dışında alan belirlendi. İnsanlar artık gönül rahatlığı içinde kayak yapabilecek" dedi.
Güncelleme Tarihi: 25 Aralık 2014, 12:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER