Uçhusar'dan Fransa'daki Teröre Tepki Çelengi

Fransa’nın Bordo kentindeki Cadaujac Beldesi ile ’Kardeş belde’ olan Nevşehir’in Uçhisar Beldesi Belediye Başkanı Ali Karaaslan, Paris’teki saldırıları kınamak ve Fransız halkıyla birlikte olduklarını göstermek amacıyla beldede bulunan Cadaujac Parkı’na siyah çelenk bıraktı. 

Uçhusar'dan Fransa'daki Teröre Tepki Çelengi
Cuma akşamı Fransa’nın başkenti Paris’te meydana gelen terör saldırısında 100’den fazla kişinin yaşamını yitirmesi, bu ülke ile kuvvetli bağları olan, çok sayıda Fransız’ın yaşadığı Nevşehir’in Uçhisar Beldesi’nde de büyük üzüntü ve tepkiyle karşılandı. Terörü kınama ve Fransız halkıyla birlikte olduklarını göstermek amacıyla Uçhisar Belediye Başkanı Ali Karaaslan, beldedeki Fransız vatandaşları ile halkın da katıldığı bir törene katıldı. Başkan Karaaslan, kardeş şehirleri Fransa’nın Bordo kentinin Cadaujac beldesinin ismini taşıyan parka Fransız vatandaşı Valerie Jourlaıt ile birlikte siyah çelenk bıraktı. Uçhisar Belediye Başkanı Ali Karaaslan, konuşmasında Uçhisar ile Fransa’nın Bordo kenti Cadaujac beldesinin 2014 yılında kardeş kent olduğunu belirterek şöyle dedi:
 
"Cadaujac Belediye Başkanı Francis Gazeau ile telefonda görüşerek taziyelerimi belirttim. Bu elem verici olay, Fransız halkı ve Türk Milleti’ni derinden yaralamıştır. Uçhisar Beldesi olarak Fransa ile ilişkilerimiz geçmişe dayanıyor. 40 yıl öncesinde beldemizde turizmin ilk gelişmesinde Fransızlarla olan ilişkilerimiz rol oynadı. Turizm ve insani açıdan terör olayını kınıyoruz. Dünya devletleri ve milletlerinin teröre sahip çıkmamaları gerekir. Altyapısını oluşturmamaları ve beslememeleri gerekir. Buradan bir kez daha terörden etkilenen tüm dünya devletlerine önlemek için tedbirler almalarını önerir, teröre maruz kalanlara da başsağlığı diliyorum."
 
Törene katılanlardan 16 yıldır Uçhisar’da satın aldığı evde yaşayan emekli Fransız,  Bertrand Brodier, başkan Ali Karaaslan’a "Bütün duygularımla gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ediyorum. Çok duygulandım. Duygularımı anlatamıyorum. Çok teşekkür ediyorum" dedi. 25 yıldan bu yana Uçhisar’da yaşayan ve bir butik otelde müdür olarak çalışan Valerie Jourlaıt’de bu anlamlı tören için Başkan Ali Karaaslan’a teşekkür etti. Başkan Ali Karaaslan ise terörün her çeşidine karşı olduklarını ve bitmesi gerektiğini söyledi.
Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2015, 16:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER