Tutkal Kullanmadan Bağlama Üretecek

Sivas’ta kendi atölyesinde el yapımı bağlama üretimi yapan halk ozanı Şentürk İyidoğan, 8 yıl önce hiç tutkal kullanmadan ürettiği bağlamaların yenisini yapacak. İyidoğan yılda ancak bir tane yapılabilen bağlamadan elde edeceği gelirlerle imalathane kurmayı hedefliyor.

Tutkal Kullanmadan Bağlama Üretecek
Yapıştırıcı kullanmadan bağlama imalatı yapan tek usta olduğunu söyleyen Şentürk İyidoğan, Divriği’deki Ulu Camii mimarisinden esinlenerek kendisine bir tane yaptığını belirterek şöyle dedi:
 
"Ama ben bu bağlamanın üretimini sürdürmek istiyorum. Çok emek verdiğim bağlama bir hayli ilgi gördü. Şimdi her yıl bir tane üreteceğim. Açık artırma, müzayede veya internetten bunları satmayı düşünüyorum. Satış karşılığında gelen gelirle de bağlama imalat atölyesi kurma hayalimi gerçekleştireceğim."
 
Bu şekilde saz yapımının çok uzun bir süreç olduğunu ifade eden İyidoğan, "Bu şekilde yapılan bağlamada uygun ses tonunu yakalamak çok zordur. Ama bizim yaptığımız bağlamanın tonlarının yerli yerinde olması, dipteki seslerin hepsini doğru bir şekilde almamız bana çok ayrı bir keyif ve haz verdi. Ayrıca çalışma azmi de oluşturdu" diye konuştu. 
 
 
 
Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2015, 11:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER