Tüsiad Ve Türkonfed'den Destek

TÜRK Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD), Türk Girişimci ve İş Dünyası Konfederasyonu’na (TÜRKONFED) üye 12 kişilik bir heyet Şırnak’ta düzenlenen, Yatırımcı Danışma Konseyi İstişare Toplantısı’na katılarak, çözüm sürecine destek verdiklerini açıkladı.

Tüsiad Ve Türkonfed'den Destek
Mardin ve Şırnak’ın Cizre İlçesi’ndeki ziyaretlerin ardından Şırnak kent merkezine gelen iş adamları, ticaret ve sanayi odasında düzenlen toplantıda, TÜSİAD ve TÜRKONFED tarafından hazırlanan ’Bölgelerarası Ortak Girişim Projesi’ni (BORGİP) Şırnaklı işadamlarına ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerine tanıttı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Şırnak TSO Başkanı Osman Geliş, "İlimiz 30 yıldan beri maalesef olumsuzluklarla ciddi bir üretim ve gelişme kat edemedi. Ama inanın son bir yıldır yeşili daha yeşil, güneşi daha berrak görüyoruz. Son bir yıldır bir genç kardeşimizin öldürülmediği, operasyonların yapılmadığı bir bölgede olmanın artık heyecanı, mutluğunu yaşıyoruz. Bizim en büyük beklentimiz huzur. Huzurun olmadığı yerde ticaret, ticaretin olmadığı bir yerde de zenginliğin olması mümkündür. Buradan da inşallah huzur ortamını beraber olmak üzere, başta TUSİAD’ın ve bütün Türkiye’deki sivil toplum kuruluşlarını, çözüm sürecine katkı sunmaları için, onlardan tabiri caiz ise yalvarıyoruz. Çünkü biz ateşin olduğu Şırnak’tayız, biz Hakkari’deyiz maalesef, yatırımcı niye buraya gelmiyor? Şimdi biz bu huzur ortamını yaratığımız zaman, biz onları değil, onlar bizi arayıp yatırım yapacaklarını söyleyeceklerine inanıyoruz" dedi.
 
TÜSİAD Yönetim Kurulu üyesi ve TÜRKONFED Başkan Yardımcısı Tarkan Kadooğlu da, geçmişte yaşanan acı dolu günleri hatırlatarak, "Öncelikle bu barış sürecinin 30 yıldan beri ülkemizi kana bulayan, bölgemizi sıkıntılar içerisinde bıraktıran, çocuklarımızın eğitimi ile ilgilenemediğimiz, sanayimizle ilgilenemediğimiz, ticaretimiz ile ilgilenemediğimiz, sağlığımız ile ilgilenemediğimiz bir 35 yılık geçmişi geride bıraktık. Son bir yıldan beri hükümetle başlatılan barış sürecinin bizler de iş adamı olarak, sanayiciler olarak, iktisadi ayağını oluşturacağız diye, TÜSİAD böyle bir konsept, böyle bir misyon üslendi. Geçen yıl haziran ayında Cizre’de kasım ayında çok ciddi iki toplantı yaptık. Biz dedik ki bu barışın iktisadi ayağında olacağız. Ve bu barışın kalıcı kılınması için bütün imkanlarımızı seferber edeceğiz. Mesai harcayacağız, gerek TÜSİAD yönetimi ve gerek TÜRKONFED yönetimi; gerek se genel sekretaryalarımız ve danışmanlarımız, bu konuda gerçekten bir mesai harcadılar. Çok değişik sektörde çalışan insanlarla, başka ülkelerin büyük elçilerini ve Türkiye’nin bilinen büyük firmaları olmak üzere, çok insanla buralara ziyaretler yaptık. Ve bu ziyaretlerde şunu gördük; Her dönüşümüzde de buraya gelen dostlarımızla, iş adamlarından ve büyük elçilerden teşekkür aldık" diye konuştu.
 
Yüzde 7 oranında büyüme imkanı sağlayan bir bölgeden bahsedilen TÜSİAD’ın raporuna değinen Kadooğlu şunları söyledi: "Bu kadar genç nüfusun olduğu bir bölgeden bahsediyoruz. iş Adamları Afrika’da yatırım yapıyor, Rusya’da yatırım yapıyor, Somali’de yatırım yapan insanlar var. Ülkemizin bir parçası olan Güneydoğu’da niye yatırım yapmasınlar? Yeter ki bu barış sürecinin sonlandırmaya gittiğimize inanıyorum. Bu süreci başarı ile tamlayacağız Allahın izni ile, sizlerin de destekleri ile bu iş olacak. Sadece barış olsun diye beklersek, barışın olması için temeller atacağız, uğraşlar vereceğiz. Biz devlet değiliz, biz siyasetçi değiliz, biz bürokrat ta değiliz, bizler iş adamıyız. Kar etmek üzere kurulan işletmelerin sahipleriyiz. Onun için karın olduğu yerde hepimiz yatırım yapmak için can atarız. Çünkü işimiz bu, mesleğimiz bu. Biz burada insanlara umut verip te arkamızı dönmek için de burada değiliz. Yeter ki insanları kaynaştıralım, bu ortamı zamana bırakarak süreç içerisinde başarıyı da, el birliği ile göreceğiz. Hep birlikte bu süreci desteklemeliyiz, yatırım anlamında hepimizin bir birimize destek olmamız lazım."
 
TÜSİAD ve TÜRKONFED Yönetim Kurulu ve Yatırımcı Danışma Konseyi üyesi Şükrü Ünlütürk de yaptığı konuşmada, "Çözüm sürecinde TÜSİAD, TÜKKONFED ile birlikte yönetim kurullarının tam desteği ve isteği ile çözüm sürecine olan desteğini ve inancını ve bunun ekonomik bacağının sürecin kalıcı hale gelmesinde, ilerlemesinde önemli olduğunu vurgulamak için iki büyük seyahat yaptık. Tanınmış iş adamlarını bölgeye getirerek, tanıtma fırsatı bulduk. Ondan sonra çok hızlı bir şekilde iş ilişkileri ve görüşmeler başladı" ifadelerini kullandı.
Güncelleme Tarihi: 31 Ocak 2014, 19:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER