banner51

'TÜSEB' Yasa Tasarısına Tepki

TBMM’de bugün oylanan Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) yasa tasarısının, sağlığın ticarileştirilmesi”ne yol açacağını ileri süren Türk Tabipler Birliği (TTB) tepki gösterdi.

'TÜSEB' Yasa Tasarısına Tepki
Cağaloğlu’ndaki İstanbul Tabip Odası Merkezi’nde yapılan basın toplantısına Türk Tabipler Birliği İkinci Başkanı Raşit Tükel, İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Samet Mengüç, Türk Tabipler Birliği Merkez Konseyi üyesi Hüseyin Demirdizen katıldı.
 
Toplantıda konuşan Tükel kabul edilen tasarının ilk 19 maddesinin TÜSEB’in kurulmasıyla ilgili olduğuna dikkat çekerek, “Esasen yine bir torba tasarı olan düzenlemelerin içine yüksek öğretim kurumlarına ve öğrencilere ilişkin hükümlerin yanı sıra, tıpta yan dal uzamanlığı ile tıp fakültelerinde görev yapan kimi öğretim üyelerinin üniversite dışında çalışmaları ile ilgili maddeler de bulunmaktadır" dedi.
 
Konuşmasında tasarı hakkında bilgiler veren Tükel, “Tasarı karma bir torba tasarı olduğu için. İçinde sağlık alanı ile ilgili ya da ilgisiz pek çok farklı düzenleme bulunmaktadır. Sağlık alanı ile ilgili olan ve özellikle Türkiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü Kurumu yapılanması 2003’te uygulanmaya başlayan ve ülkemizde Sağlıkta Dönüşüm Programı adıyla toplumun karşısına çıkartılan ’Sağlığın ticarileştirilmesi’ sürecinin tamamlanmasına yönelik bir adımdır. Ne yazık ki halkımızın ve hekimlerin yararına bir düzenleme değildir. Çok geç olmadan geri çekilmeli bunun yerine toplumun sağlığının korunması ve sağlık sorunlarının çözülmesine odaklı bilimsel çalışmaları kamu hizmeti anlayışı ile yürütecek bir enstitü yapılaması oluşturulmalıdır" dedi.
Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2014, 16:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER