Türkler İçin Sıkıntı Sürüyor

Rusya ile düşürülen savaş uçağı sonrası yaşanan kriz her geçen gün arttıkça Ruslar ülkelerine gelen Türkleri gruplar halinde Türkiye’ye geri göndermeye devam ediyor.

Türkler İçin Sıkıntı Sürüyor
Bazı Türkler valizlerinin Moskova Havalimanı’nda soyulduğunu, saatlerce aç ve susuz olarak tecrit odalarında kaldıklarını ve sivil kişiler tarafından da sorguya çekildiklerini söylediler.
 
Bugün saat 08.50’de Moskova’dan Rus Aeroflot Havayollarına ait bir uçakla Türkiye’ye geri gönderilen 15 kişilik bir gruptan ve turist olarak giden Ramazan Güdümen valizlerindeki tüm elektronik eşyaların Rus gümrüğünde çalındığını söyledi.
 
Rusya’ya turist olarak giden ancak Moskova Havalimanı’ndan geri gönderilen Ramazan Güdümen pasaport kontrolünden geçemediğini ancak valizlerinin gümrüklü salonda kaldığını belirterek, “ Valizlerimizi hiç göremedik. Geri gönderilirken bizlere valizin uçağa yüklendiğini söylediler. İşte görüyorsunuz iki valizim vardı. Ben fotoğraf ve film çekimine meraklyıyım. Valizlerimde bilgisayarım, fotoğraf makinem, objektiflerim ve kameram vardı. Bütün eşyalarımı almışlar. Sadece meyva olan torbama dokunmamışlar” dedi.
 
Pasaportlarında işçi vizesi olduğu halde ülkeye alınmayanlarda tepki gösterdi. Bazı Türk işçiler şantiyeleri boşaltarak Türkiye’ye geldiklerini belirttiler.Rusya’ya ziyaret amacıyla gittiğini söyleyen Cemil Özdemir esir hayatı yaşadıklarını söyleyerek,” 20 saate yakın esir hayatı yaşadık. Biz misafirdik. Pasaportumuz, uçak biletimizle kaçak gitmedik. Fakat biz ne yazık ki misafir olarak değil de son olan olayların herhalde esiri olarak orada bulunduk. Yaklaşık 15 kişilik bir gruptuk. Ama içeride başka grupların olduğunu da biliyorduk. Konsoloslukla sürekli irtibat halindeydik. 5.5 saatlik ilk beklemeden sonra bizi tecrit odalarına aldılar. Herkesi kadın erkeli dağıttılar. 14 saat yemek yemedik. Sonunda konsolosluğun getirdiği yiyecekler vardı. 10 saat su yoktu, çeşme suları getirdiler, içmedik. Olay çıkarmadık, sürekli tahrik ediyorlardı. Sürekli küfür ve ülkemize küfür ediyorlardı. Ama biz sakin kalacağız dedik. Sağ salim geldik. En kötüsü sizi 20 gün gerekçe göstermeden tutabiliriz ifadesiydi. Gezmek için gitmiştik. Bir daha mümkün değil. Tabi bu olaylar düzelecek ama biz de psikolojik olarak etkisi çok büyük “ dedi. Özdemir, kendilerini sivil kıyafetli kişilerin sorguladığını da sözlerine ekledi.
Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2015, 11:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER