'Türkiye'nin Uyguladığı Korkunç Bir Tutum'

Dünyanın ünlü dil bilimcilerinden ABD’li düşünür ve siyasi aktivist Noam Chomsky, "Kobani’deki yıkımı izleyen Türk tanklarının, birkaç metre geriden insanları büyük bir katliamdan kurtarmak için müdahale etmemesi şu an Türkiye’nin uygulamış olduğu korkunç bir tutumdur" dedi.

'Türkiye'nin Uyguladığı Korkunç Bir Tutum'
 
Dünyanın en ünlü dil bilimcileri arasında gösterilen ABD’li Noam Chomsky, Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) tarafından düzenlenen 1’inci Üniversitelerarası İngiliz Dili Edebiyatı ve Dilbilimi Kongresi’nde video konferans yöntemiyle konuşma yaptı. Dilin evrensel bir olgu olduğunu söyleyen Chomsky, "Gençler öğrenmeye, araştırmaya ilgili değiller. Bu yüzden eğitimde ana nokta, onları motive edecek materyalleri seçmek gerekir. Bireyler kendi öğrenmesinden kendileri sorumlu olmalıdır. Buna da okul öncesinden başlanmalı" dedi.
 
’TSK OLAYLARI SESSİZCE İZLİYOR’
 
Kongrede öğrenciler ve akademisyenlerin sorularını da yanıtlayan Chomsky’e SDÜ Yabancı Diller Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Ömer Şekerci, ’Türkiye’nin Peşmerge güçlerine Kobani için koridor açması girişimini’ sordu. Bunun üzerine konuşan Chomsky, şöyle dedi:
 
"Türkiye hayati derecede önemli bir konuma sahip. Hem Avrupa, hem Asya ile işbirliği halinde özel bir konumda. Bu karışıklıkları ve avantajları nasıl kullanacağı hakkında ciddi kararlar vermek zorunda. Peşmerge kuvvetlerinin Kobani’ye girişine izin vermek, Türkiye’nin durumu hakkında ciddi bir değişikliğe neden olmaz. Pek çok Türk analizci de bunu belirtmiştir. Erdoğan hükümetinin konumu Suriye’deki Kürtlere karşı olmaktır. Kobani’deki yıkımı izleyen Türk tanklarının, birkaç metre geriden insanları büyük bir katliamdan kurtarmak için müdahale etmemesi şu an Türkiye’nin uygulamış olduğu korkunç bir tutumdur."
 
ISPARTA’YA DAVET ETTİ
 
Kongrede ayrıca Organizasyon Kurulu Üyesi İlker Özçelik, onuruna dil bilim konferansı düzenlemek istediklerini belirterek, Noam Chomsky’ı Isparta’ya davet etti.
 
 
Güncelleme Tarihi: 22 Ekim 2014, 12:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER