banner51

'Türkiye'nin AB Süreci Sürmeli'

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüşen François Hollande, Türkiye'nin AB sürecinin sürmesi gerektiğini belirterek "Zaman zaman zor konular da gündeme gelecektir. Gereksiz yere bir takım korkular ajite edilmemeli" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, mevkidaşı François HollandeÇankaya Köşkü'nde kabul etti.Görüşmenin ardından her iki cumhurbaşkanı soruları yanıtladı.Hollande, Türkiye'nin AB'ye üyeliğiyle ilgili bir soru üzerine şunları söyledi:
 
"2004 yılında Chirac'ın kararını onayladığımı hatırlattınız, bu çizgimi değiştirmedim. Şu ana kadar 35 fasıldan sadece 14’ü görüşüldü. Bu süreç devam etmelidir. Zaman zaman zor konular da gündeme gelecektir. Tarih konusu gündeme gelmedi. Gereksiz yere bir takım korkular ajite edilmemeli."
 
Cumhurbaşkanı Gül de, "AB bizim için stratejik bir hedeftir. Görüşmeleri başarıyla bitirseniz bile tam üyelik gerçekleşmeyebilir. Bir tarih sordunuz, tarih konusunda bizim acelemiz yok. Önemli olan müzakere sürecinde bir engel çıkarılmaması. Umarız herkes verdiği söze sadık kalır. Bizim için önemli olan ahde vefa.
 
Türkiye’de siyasi istikrarında tereddüt yok, güçlü bir iktidar var" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 27 Ocak 2014, 17:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER