Türkiye'den Tarihe Büyük Katkı

Türkiye, Bosna-Hersek’in ilk cumhurbaşkanı merhum Aliya İzzetbegoviç’in doğduğu evi restore ettirerek müze haline getirdi.

Türkiye'den Tarihe Büyük Katkı

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, 6-7 Aralık tarihlerindeki Bosna-Hersek ziyaretinde TİKA tarafından restore ettirilen ‘Aliya İzzetbegoviç Müzeevi’nin açılışını gerçekleştirecek. Açılış törenine Aliya İzzetbegoviç’in oğlu Bosna-Hersek Cumhurbaşkanlığı Konsey üyesi Bakir İzzetbegoviç’te katılacak.

 
Başbakan Yardımcılığı Basın Müşavirliği’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, 6-7 Aralık 2013 tarihlerinde Bosna-Hersek’i ziyaret edecek. Bozdağ, ziyareti sırasında TİKA tarafından gerçekleştirilen 4 projenin açılışını gerçekleştirecek. Bozdağ’ın, Bosna-Hersek gezisine TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam da eşlik edecek.
 
İZZETBEGOVİÇ MÜZESİ
 
Bozdağ’ın ziyaretinde açılışı yapılacak en önemli projenin Aliya İzzetbegoviç Müzeevi olduğu açıklandı. TİKA, Bosna Hersek’in Bosanski Şamac kentinde bulunan ve Aliya İzetbegoviç’in doğduğu ve çocukluğunu geçirdiği evi harabe halinden kurtararak restore etti. ‘ Aliya İzzetbegoviç’in doğduğu evin tadilatı projesi’ kapsamında merhum İzzetbegoviç’in doğduğu ev, müze haline getirildi. Aliya İzzetbegoviç Müzeevi’nde, İzzetbegoviç’e ait hatıralar sergilenirken, müzeevi aynı zamanda kültürel faaliyetlerin yapılacak bir merkez olacak.
 
KARAGÖZ BEY MEDRERESİ AÇILIYOR
 
Bozdağ, Bosna Hersek’te Mostar Karagözbey Medresesi’nin açılışını da gerçekleştirecek. Bosna Hersek’te, Hersek bölgesinin tek medresesi olan Karagöz Bey Medresesi 1557 yılında inşa edildi. 1918 yılına kadar fasılasız eğitim ve öğretime devam eden Karagöz Bey Medresesi, 1918 yılından 1995 yılına kadar kapalı kaldı. Medrese 1995 yılında tekrar eğitim faaliyetlerine başladı. TİKA tarafından yeniden inşa edilen medeniyetimizin sembol eserlerinden olan Karagöz Bey Medresesi’nin yeni binasının yarım kalan inşaatının tamamlanması projesi TİKA tarafından gerçekleştirildi.
 
Bozdağ, Bosna-Hersek’te Saraybosna Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nin TİKA tarafından yenilenen konferans salonunun açılışını da gerçekleştirecek. Bozdağ, Saraybosna’ya 30 kilometre uzaklıkta yer alan Visoko’da TİKA tarafından gerçekleştirilen sağlık merkezinin açılışını da yapacak.
Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2013, 11:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER