'Türkiye'de Travma Terapisti Çok Az'

Çift ve Aile Terapileri Derneği Genel Başkanı Psikolog Emre Konuk, Türkiye’de son dönemde yaşanan deprem, sel ve maden kazası gibi felaketlere müdahale edecek ’travma terapisti’ sayısının yok denecek kadar az olduğunu söyledi.

'Türkiye'de Travma Terapisti Çok Az'
Psikolog Konuk, travma terapistlerin arttırılması için yaptıkları eğitim çalışmaları hakkında bilgi verdi. Türkiye’nin deprem kuşağında yer aldığını, sel ve maden kazası gibi felaketlerin de yaşandığını bildiren Emre Konuk, kadın ve çocuklara yönelik şiddetin sürdüğünü, Suriye’den 1.5 milyon kişinin sığınmacı olarak ülkeye geldiğini anlattı. Bu tür olayların mağdurlarda travma sonrası stres bozukluğu yarattığını vurgulayan Emre Konuk, "Travmaya maden kazası ve deprem gibi olaylar neden olabilirken, ailede yaşanan şiddet, çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği patlama, göç gibi olaylar da neden olabilir. Erken müdahale edilmezse ciddi sorunlara yol açan travma sonrası stres bozukluğu, kalıcı hale gelebilir. Bu durumda travma yaşayan kişiler, yaşadıkları olayın kötü etkilerinden çok uzun süre kurtulamaz" dedi.
 
ÖRNEKLE ANLATTI
 
Travma tedavisinde EMDR olarak bilinen ’Göz Hareketleri ile Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme’ yönteminin çok önemli olduğunu bildiren Emre Konuk, şunları kaydetti:
 
"Travma ciddi bir sorun, sonrası yaşanan stres bozukluğu da çok ciddi bir sorundur. Terapistler için travma sonrası hemen müdahale, kalıcı hale gelmesini önlediği için çok önemlidir. EMDR yöntemini kullanarak Gaziantep ve Kilis’te kalan 800 kişiyi taradık ve en çok travma yaşayan 40 Suriyeli sığınmacıya terapi hizmeti verdik. Bunların yanında terapi vermediğimiz 40 kişiyi de kontrol altına aldık. Toplam 4 günde yapılan 4 seans terapi ile bu 40 kişide çok ciddi bir iyileşme görüldü. Terapi almayan 40 kişinin durumunda ise bir değişiklik olmadı. Soma’da yaşanan maden faciasının ardından da mağdurlara yine aynı yöntemle terapi verdik. Travma etkisiyle kabuslar gören bu insanlardan çok olumlu sonuçlar aldık. Gece rahat uyumaya başladılar. Travmanın tamamen sona ermesi için şiddet olaylarının bitmesi, depreme karşı binaların sağlam olması, maden kazalarının önlenmesi gerekir. İnsanlar kendini güvende hissetmeli ki travma yaratacak durumlar olmasın. ABD’de 1 metrekareye 5 tane travma terapisti düşüyor. Türkiye’de ise terapi ile mücadele eden terapist çok az. Olanlar da genellikle İstanbul’da bulunuyor. EMDR yöntemini bilen travma terapistlerinin yetiştirilmesi ve çoğaltılması çok büyük önem taşıyor. Bu terapistlerin artması için Türkiye’nin 6 bölgesinde eğitimler veriyoruz."
Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2014, 12:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER