Türkiye'de Hayata Tutunuyor

Suriye’deki iç savaş sırasında, muhalif olduğu için yattığı cezaevinden takas yöntemi ile kurtularak, Türkiye’ye sığınan Muna Bereket (33), Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde 2 çocuğuyla birlikte yaşam mücadelesi veriyor.

Türkiye'de Hayata Tutunuyor
Eşi Hassan Bereket ile Suriye yönetimi tarafından aranan ve farklı zamanlarda yakalanarak, tutuklanan Muna Bereket, 7 ay sonra muhalifler ve rejim yanlılarının takası sırasında Şam’daki cezaevinden tahliye edildi. Bu sırada eşinin de öldüğünü öğrendiğini söyleyen Bereket, "Ceza evinde kaldığım 7 ayda çeşitli işkenceler gördüm. Benimle birlikte yatan 14 kadına da çeşitli işkenceler yaptılar. Cezaevindeki hücrede yaşadığım 7 ayı unutmam mümkün değil" diye konuştu.
 
ESİR TAKASI İLE SERBEST KALDI
 
Şam’daki cezaevinden muhalifler ile Suriye yönetimi arasında gerçekleşen takas sırasında, beraberindeki 14 kadınla birlikte tahliye edilen ve eşi öldüğü için kendisine bakacak kimsesi kalmayan Muna Bereket, çareyi Türkiye’ye gelmekte buldu. Bereket, 2015 yılında geldiği Türkiye’de 11 ve 13 yaşlarındaki iki oğluyla yaşadığını söyledi. Türkiye’de 2 yıldır güvenle yaşadığını belirten Bereket, ülkesinde anaokulu öğretmenliği yaptığını anlattı. Çektiği acılarından kurtulmak ve iki oğlunun geleceği için yaşam mücadelesini sürdürdüğünü dile getiren Muna Bereket, "Suriye’deki iç savaş sırasında sadece eşimi değil, birçok yakınımı da kaybettim. Çocuklarımla Türkiye’ye geldim. Burada güvende ve huzurluyum. O günleri unutmam, mümkün değil; ama çocuklarım için ayakta durmak ve babalarının yokluğunu hissettirmeden geleceğin Suriye’sinde söz sahibi olacak, vatanını seven bireyler olarak yetişmeleri için çalışıyorum" dedi.
Güncelleme Tarihi: 19 Aralık 2017, 11:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER