'Türkiye'de Adalet Diye Bir Şey Yok'

Gezi Parkı eylemlerine destek amaçlı Ümraniye’de gerçekleşen yürüyüş sırasında bir aracın çarpması sonucu yaşamını yitiren Mehmet Ayvalıtaş davasında görülen duruşma ertelendi. Çıkışta açıklama yapan baba Ali Ayvalıtaş, “Türkiye’de adalet diye bir şey yok. Yargı yok, savcı yok, hakim yok. Yani resmen 50 milyon ile dalga geçiliyor. Geri kalan 20 milyona adalet var” diye konuştu.

'Türkiye'de Adalet  Diye Bir Şey Yok'
 
Anadolu Adalet Sarayı 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ve 24 Aralık tarihine ertelenen duruşma sonrası avukatlar, CHP Milletvekili Mahmut Tanal, Mehmet Ayvalıtaş’ın babaAli Ayvalıtaş, Gezi olaylarında yaşamını yitiren Berkin Elvan’ın babası Sami Elvan ve annesi Gülsüm Elvan, Maltepe Gülsuyu’nda uyuşturucu çeteleri tarafından öldürüldüğü iddia edilen Hasan Ferit Gedik’in annesi Nuray Gedik’le birlikte adliyeden çıkarak, adliye sarayı önünde toplanan yaklaşık yüz kişilik grubun bulunduğu alana geldi.
 
ADİL YARGILANMA İLKESİ İHLAL EDİLİYOR
 
Burada açıklama yapan CHP Milletvekili Mahmut Tanal, şunları söyledi:
 
“Gezi olayları davalarının tamamında gözüken hadise şu, tüm savcıların ve yargıçların ortak noktası şu; etkin bir yargılama, etkin bir kovuşturma, etkin bir soruşturma başından beri yapılmadığı gibi yargılama aşamasında da etkin bir kovuşturma yapılamıyor. İlk önce vatandaşımızın gerçekten burada bir adil yargılama mı yapılıyor, burada bir ’piyes mi yapılıyor, bir tiyatro mu yapılıyor’ bunu öğrenmesi lazım. 25 yıllık avukatlık geçmişim var benim. Yargılamaların hiçbirinde kapalı kapılar arkasında duruşma yapılmadı. Maalesef bugünkü gördüğümüz olayda kapı kapatılıyor, kilitleniyor içeriden ve yargılama bu şekilde yapılıyor. Duruşmaların halka açık ve aleni olması lazım. Göstermelik olarak bazı arkadaşlar içeri alınıyor. Basın mensupları yeteri kadar içeri alınmıyor. Bu sebeplerden dolayı burada adil yargılama ilkesi ihlal ediliyor.”
 
GEZİ ŞEHİTLERİNE, HALKA ADALET YOK
 
Mehmet Ayvalıtaş’ın babası Ali Ayvalıtaş da, Türkiye’de adaleti kaybettiklerini belirterek, şöyle konuştu:
 
 “Türkiye’de adalet diye bir şey yok, yargı yok, savcı yok, hakim yok. Yani resmen 50 milyon ile dalga geçiliyor. Geri kalan 20 milyona adalet var. O da paraya, ranta, sahtekarlığa, hırsızlığa, IŞİD’e , Zarrab’a adalet hemen var. Ama bizim Beşiktaş Çarşı grubuna yargılama açılıyor. Ona adalet yok. Berkin Elvan’ın babası yanımda. Hala dava başlamadı. Ona adalet yok. Ahmet Atakan’ın davası hala başlamadı. Ona adalet yok. Yani açıkçası Gezi şehitlerine, halka adalet yok. Hepimizin ölmesi lazım yani. Onun için en iyisi bizi IŞİD öldürsün, ya da şu anki cumhurbaşkanı istediği yerde öldürebilir. Yoksa bıraksınlar, adalet herkese adalet olsun” dedi.
 
BEKİN ELVAN KOLYESİ
 
Berkin Elvan’ın babası Sami Elvan da, “Biliyorsunuz Çarşı’yı hükümete darbe yapmakla suçladılar. Acaba bizim bu çocuklarımız ne yaptı. Sokağa çıktı, istekleri vardı. Çocukların annelerinin babalarının yatak odalarına kadar müdahale ettiler. Annelerin babaların yapacakları çocuklara kadar müdahale ettiler. Mücadelemiz sürecek” dedi. Sami Elvan’ın yanında bulunan Gülsüm Elvan’ın boynundaki ‘Berkin Elvan’ yazılı kolye dikkat çekti.
 
Açıklamaların ardından kalabalık olaysız şekilde dağıldı.
Güncelleme Tarihi: 22 Eylül 2014, 14:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER