'Türkiye Vize Muafiyetinde Çok Yol Katetti'

Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Ateşesi Jochen Schmidt, Türkiye’nin vize muafiyetinde çok yol kat ettiğini, fakat hâlâ yerine getirmesi gereker kriterler olduğunu söyleyerek, "Türkiye bu yolda çok güçlü adımlarla ilerliyor" dedi.

'Türkiye Vize Muafiyetinde Çok Yol Katetti'
 
Edirne’de, 9 Mayıs Avrupa Günü kutlamaları kapsamında, Yunanistan ve Bulgaristan’dan bisikletçiler kente tur düzenledi. Avrupa Günü kutlamasına Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Ateşesi Jochen Schmidt de bisikletiyle katıldı. Edirne Saraçlar Caddesi’nde sona eren bisiklet turuna Yunanistan ve Bulgaristan’dan toplam 650 sporcu yer aldı.
 
Edirne’deki kutlamalara bisikletiyle katılan Türkiye Delegasyonu Ataşesi Jochen Schmidt program öncesi gazetecilere bir araya gelerek açıklamalarda bulundu. Avrupa Günü kutlamalarında bisiklet severleri bir araya getirmenin AB değerlerinin anlatılması için çok iyi bir fikir olduğuna söyleyen Schmidt, "Özelikle zor zamanlardan geçtiğimiz şu günlerde Avrupa Birliliği değerlerinin anlatılmasının çok önemli. Avrupa Birliliği barış demek insanların bir arada barış içinde yaşaya bilmeleri demek. Dolayısıyla 9 Mayıs’ta Avrupa Günü’nü kutlayarak biz bu değerlerini anımsamış oluyoruz. Avrupa Birliliği Türkiye ilişkilerinin ivme kazandığı bu dönemde, özelikle halka yaymak halkı da bilinçlendirmek önem taşıyor. Biz şu an bunun için buradayız" dedi.
 
AB Türkiye Delegasyonu Ataşesi Jochen Schmidt sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"9 Mart’ta Türkiye ve Avrupa Birliliği arasında bir anlaşma imzalandı ve buna istinaden vizeden muafiyet durumuyla ilgili hızlandırılma çalışması var. Türkiye tarafından birçok kriter tamamlandı ama hâlâ tamamlanması gereken kriterler var. Türkiye bu yolda çok güçlü adımlarla ilerliyor. Bizler de bunu istiyoruz. Edirne’de bunu görebiliyoruz. Biz de bu insanların vize muafiyetini istiyoruz. Umarız bu kriterler tamamlanır ve bu süreç olumlu sonuçlanır."
 
Konuşmanın ardından Edirne Belediyesi halk oyunu ekipleri ile Yunanistan, Bulgaristan halk oyunları ekipleri gösteri yaptı. Ardından bisikletçiler şehir turu yaptı.
Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2016, 15:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER