banner9

'Türkiye, Petrol ve Doğalgaz Ülkesidir'

Jeoloji ve Jeofizik Mühendisleri Derneği (JEODER) Başkanı Adil Özdemir, Türkiye’nin etrafındaki coğrafyalarda olduğu gibi bir petrolve doğalgaz ülkesi olduğunu söyledi. Özdemir, 15 kişilik bir grupla Türkiye’nin petrol, jeotermal ve doğalgaz haritasını çıkartmak üzere çalışma yürüttüklerini belirtti.

'Türkiye, Petrol ve Doğalgaz Ülkesidir'
 
Bugüne kadar ülkede gerek petrol, gerekse de doğalgaz noktasında sınırlı bir alanda arama yapıldığını savunan Özdemir, Türkiye’nin hemen yanında petrol ülkeleri olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi:
 
"Türkiye de, etrafındaki coğrafyalarda olduğu gibi bir petrol ülkesi aslında. Doğalgaz ülkesi. Bunu biz haykırmaya devam edeceğiz ama, haykırmak bir şey ifade etmez. Bunu bilimsel ve mühendislik verilerinde tanımlamak arzusundayız. Türkiye’nin gerçek profilinin çıkarılması yani hedef alanlar nerede. Türkiye’de petrolü nerede aramamız lazım. Bu soru çok önemli. Biz şimdi Güneydoğu Anadolu bölgesinin çok sınırlı bir alanında, doğu bölgesinde çok sınırlı bir alanda, Trakya’nın çok sınırlı bir alanında arama yapmışız. Diğer coğrafyamızın ne olduğu hakkında çok ciddi bilgi sahibi değiliz. Oradaki jeotermal verilerin araştırılması, Türkiye’nin projeksiyonunun çıkarılması ve jeotermal rezervler açısından önemli."
 
JEOTERMAL POTANSİYELİ DEĞERLENDİRİLMELİ
 
JEODER Başkanı Adil Özdemir, petrol ve doğalgaz dışında jeotermal kaynaklarının da çok önemli olduğunu ve bunların gerek elektrik enerjisi üretiminde, gerekse de konut ısınmasında kullanılabileceğini kaydetti. Hatay ve İskenderun’un jeotermal enerji açısından ciddi bir potansiyele sahip olduğunu düşündüklerini ifade eden Özdemir, şöyle devam etti:
 
"Kırıkhan fayını, İskenderun’u düşünürsek, hatta dünyanın en büyük aktif faylarından bir tanesi olan ölüdeniz fayı da giriyor. Bu bölgede ciddi anlamda jeotermal enerji varlığı potansiyelinin değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Özellikle termal turizm açısından da değerlendirilmeli. Özellikle enerjimizin büyük bir kısmını konut ısıtmaya harcıyoruz. Doğalgaz, kömürle ısıtma var, fuel oil biliyorsunuz kolay değil. Dolayısıyla jeotermale acilen dönmemiz lazım. Kuru sebze, meyve, işte jeotermal seracılık özellikle jeotermal enerjiye dayalı."
 
Devletimizin jeotermal sektöründe teşvik, hibe gibi önemli bir desteği olduğunu da kaydeden Özdemir Türkiye’nin petrol, jeotermal ve doğalgaz haritasını çıkartmak adına yürüttükleri çalışmadaki temel amaçlarının ilk olarak Türkiye’nin kendi kendine yetebilir petrol ve doğalgazını sağlama, sonra da daha fazla miktarlarda çıkarsa ticarileştirme olduğunu belirtti.
 
Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2015, 12:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER