'Türkçe Treni' Kırıkkale'ye Geldi

735. Yıl Karaman Türk Dil Bayramı etkinlikleri kapsamında Ankara Tren Garı'ndan yola çıkan ''Türkçe Treni'' Kırıkkale'de törenle karşılandı.

'Türkçe Treni' Kırıkkale'ye Geldi

Törene, Kırıkkale Valisi Hakan Yusuf Güner, Belediye Başkanı Veli Korkmaz, Karaman Valisi Süleyman Kahraman ve Karaman Belediye Başkanı Kamil Uğurlu, Kırıkkale Üniversitesi Rektörü Ekrem Yıldız ve il müdürlerinin yanı sıra çok sayıda vatandaş katıldı. Burada halk oyunları gösterisi, Türkçe'nin resmi dil olması ile ilgili canlandırma yapıldı. Öğrencilere hadiyeler verildi.  

Törenin ardından, Karaman heyeti, Vali Hakan Yusuf Güner'i akamında ziyaret etti. Vali Güner, Karaman Valisi Süleyman Kahraman'ın da bir Kırıkkaleli olduğunu anımsatarak, "Kırıkkale sizin her zaman memleketiniz. Bizler burada sizi misafir etmekten son derece mutluluk duyuyoruz. Sizler bizim saygı duyduğumuz büyüklerimizsiniz." ifadelerini kullandı.

Karaman Valisi Süleyman Kahraman da konuşmasında, Türkçe Treni'nin geçen yıl İstanbul Haydarpaşa Garı'ndan hareket ettiğini hatırlatarak, bu yıl da Ankara'dan hareket ederek Kırıkkale'ye, ardından Kayseri'den geçip Karaman'a ulaşacağını söyledi.

Türkçenin yolunda yolcu olmayı önemsediklerini belirten Kahraman, "Türkçenin her kelimesinde bizi birbirimize bağlayan anlamlar saklıdır. Türkçenin her kelimesi bize tek olmadığımızı, olamayacağımızı öğretir. Türkçe Treni aslında şehirler arasında değil, gönüller arasında bir yolculuk gerçekleştirecektir. İstiyor ve diliyoruz ki bu topraklarda yaşayan her insan Türkçemizin anlamından haberdar olsun." dedi.

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2012, 19:20
YORUM EKLE

banner47