banner51

Türk-Yunan Dostluğu Kulaç Attı

Açık su yüzücüsü Seda Kansuk, Türk- Yunan dostluğunu pekiştirmek ve dostluk mesajı vermek amacıyla Kuşadası’ndan Yunanistan’ın Sisam Adası’na yüzdü. Kansuk, Klima Koyu’nda Sisamlı yetkililer ve vatandaşlar tarafından karşıladı.

Türk-Yunan Dostluğu Kulaç Attı
 
Geçen yıl Manş Denizi’ni geçen, Mayıs ayında ise Çeşme’den Sakız’a yüzen açık su yüzücüsü 45 yaşındaki Seda Kansuk, bu gün bir kez daha Türk- Yunan dostluğu için kulaç attı. Dost Kulaçlar Projesi kapsamında, Kuşadası ve Yunanistan’ın Sisam adasındaki kardeş kenti Samos Belediyeleri ve Kuşadası Yat Kulübü’nün desteğiyle, kulaç atan Kansuk’a Kuşadası Belediye Başkanı CHP’li Özer Kayalı, Kuşadası Yat Kulübü Başkanı Gökhan Aydın’ın da aralarında bulunduğu bir heyet iki tekne ile eşlik etti. Kuşadası’nın Güzelçamlı Mahallesi’ndeki Milli Park sahilinden saat 08.00’da kulaç atmaya başlayan Kansuk, 1 saat 4 dakika kulaç atarak Sisam’ın Klima Koyu’na ulaştı. Yüzme Federasyonu Temsilcisi Mustafa Tarcan hakemlik yaptığı Kansuk’a Türk ve Yunan Sahil Güevinlik ekipleri de kendi karasularındayken eşlik etti. Kansuk’u Klima Koyu’nda Samos Belediye Başkanı Michalis Angelopoulos, Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı ve vatandaşlar tarafından Türk ve Yunan bayraklarıyla karşıladı. Karşılama sırasında dostluk mesajları verildi. Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı, Sisam Adası’na Kuşadası halkının sevgilerini, selamlarını getirdiklerini belirterek, şöyle dedi:
 
"Bir filozof der ki, güneş ışıklarının sınırı yoktur, okyanusta balıkların sınırı vatanı yoktur. Gökyüzünde sınırlar yoktur. Ama insanların, halkların ülkelerinde sınırları vardır. Doğada olmayan sınırların insanlar arasında da olmaması gerekir. Bu da tüm dünyada barışın hakim olduğu, önce insan felsefesinin tam anlamıyla hayata geçirildiği bir dünyada mümkün olacaktır. Buna inanıyorum. Türkiye’nin Dilek Yarımadası’ndan Yunanistan’ın Sisam Adası’na klima koyuna yüzen Seda Kansuk ve burada ona eşlik eden bizleri dostça karşılayan Mikail Angulapulos ve Sisam halkına teşekkür ederim. Dileğimiz her zaman her yerde barışın kardeşliğin hakim olmasıdır." 
 
TÜRK YUNAN DOSTLUĞUNA FARKLI BİR BOYUT
 
Samos Belediye Başkanı Mikail Angulapulos, Kansuk ve beraberindekileri "Hoşgeldiniz" diye selamladıktan sonra şöyle konuşku:
 
"Dostluğumuza katkıda bulunduğunu düşünüyorum. Bu tür etkinliklerin genç bir kadının bu işe kalkışmasını çok ilginç buluyorum. Bu girişim iki ülke arasındaki ilişkilerin yakınlaşması için atılan bir adımdır. Bu projenin birinci ayağı olan Sakız Adası’na geçmesinden sonra Sisam’ın seçilmesi bizim için anlamlı. Projenin diğer adalara devamını dilerim. İki ülke halklarının arasında, geçmişten gelen sorunlara rağmen bu tür etkinliklerle dostluğumuzu pekiştirmek ve güçlendirmek zorundayız.. Bu tarz projeler ise Türk-Yunan ilişkisine, dostluğuna farklı bir boyut katıyor bu nedenle çok önemli." 
 
"MESAFE KISA AMA ANLAMI BÜYÜK"
 
Dost Kulaçlar Projesi’nin ikinci adımını tamamlamaktan büyük bir mutluluk duyduğunu belirten Seda Kansuk da, "Samos Adası’ndan merhaba. Az önce Ege’nin Türkiye yakasındaydık şu anda Yunan tarafındayız. Bu Türk-Yunan dostluğu için çok büyük bir adım oldu. Mesafe kısa olmasına rağmen amacı ve anlamı çok büyük" dedi.
Güncelleme Tarihi: 31 Temmuz 2016, 13:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER