Türk Turizmi Yeniden Şahlanıyor

2016 yılında büyük bir düşüş yaşayan, 2017’de de toparlanma sürecine giren Türk turizmi, turizmcilere göre 2018'de eski güzel günlerine kavuşacak…

Türk Turizmi Yeniden Şahlanıyor

GAMZE KURT / BEN HABER

Bacasız sanayi olarak adlandırılan ve asırlar öncesine dayanan bir geçmişe sahip, zaman zaman gelişme gösteren zaman zaman da kan kaybeden Türk turizminin geleceğini Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler ve Dalaman, Ortaca, Köyceğiz, Turistik Otelciler ve Turizm İşletmeleri Birliği (DOKTOB) Başkanı Yücel Okutur Ben HABER için yorumladı.

2017'DE DÜŞÜŞ DURDU

2016 yılı Türk turizminin kriz yılı olarak hatırlandığını belirten ETİK Başkanı Mehmet İşler, “2015 yılında Türkiye turizminin en pik noktasına gelen sektör 2016 yılıyla büyük bir düşüşle yüzde 35’lere varan bir daralma yaşadı. Ancak bu daralmanın 2017 yılında da devam edeceği öngörülürken sektörün kendisinin yapmış olduğu uygun fiyatlı kampanyalarla, proaktif olan dışa dönük tanıtımlarla ve agresif pazarlama yöntemleriyle, bakanlığında vermiş olduğu birtakım teşviklerle beraber 2017 yılında büyük bir mücadeleyle bu düşüş durdu. Durdurmakla da kalmadı yüzde 16’lık bir ivmeyle yukarıya doğru artış gösterdi.” dedi. 

ALMANLAR DA BİZE DÖNDÜ

Alman turistlerin de Türkiye’ye dönüş yaptığını ifade eden İşler, “2017’deki üstün hizmet anlayışıyla, rekabetçi fiyat politikasıyla ciddi bir talebi oluşturma yolunu seçti ve 2018 yılında şuanda özellikle Rusya’da ve İngiltere pazarında 2018 yılında çift haneli büyümeleri daha şimdiden yakaladı. Ancak en önemli kayıp Pazar olan, diplomasinin getirdiği handikaplardan dolayı Almanya ve orta Avrupa pazarını kaybeden Türkiye’nin, diplomasinin kullandığı üsluba rağmen yine üstün hizmet anlayışı, başarılı bir fiyat politikasıyla da Almanya’nın da 2018 itibariyle Türkiye’ye dönüş yaptığını görmekteyiz.” diye konuştu.

2018’den çok umutlu olduklarının altını çizen İşler sözlerini şöyle sürdürdü:
2016 ve 2017 yıllarında özellikle İspanya’yı, Hırvatistan’ı ve Yunanistan’ı seçen turistlerin aldıkları hizmetten mutsuz olduklarını, fiyatların artmasından ve hizmet kalitesinin düşmesinden dolayı şikayetçi olduklarını biliyoruz. Bu nedenle Avrupalı turist diplomasinin negatifliğine rağmen, buradaki hizmet kalitesini de göz önüne alarak tur operatörlerini dominant olarak etkilemiş ve adete onları Türkiye’de çalışmaya zorlamıştır. Bunun da iki ülke önderliğini yapıyor şuanda; Rusya ve İngiltere. Arkasından da Avrupa geliyor. 2018 yılı Türk turizmi için krizi geride bıraktığı ve ivmenin yukarıya doğru çıktığı bir yıl olacak. 2014 ile 2015 arasındaki rakamlarda bitireceğiz 2018’i. 2015 yılında 40 milyon turist, 36 milyar dolar elde etmiştik. Nüfusunun yarısı kadar turist ağırlayan bir ülke olduk. Dünya 6’ncısıydık. 2016’da ise ilk 10’un içinde bile değildi. 2018 yılında Türkiye ilk 10’un içine girecektir yine. Bu bir pozitif gelişmedir Türk turizmi için. Rezervasyonlarımız da bunu gösteriyor. 

2017’DE TURİZM GELİRİ 20 MİLYAR DOLAR

Türk turizminin dününü ve bugününü değerlendiren DOKTOB Başkanı Yücel Okutur, “Yıl 1986, Türkiye’de turistik otellerin yatak kapasitesi 42 bin, beş yıldızlı oteller sayılacak kadar az. Yunan adalarının birkaçının yatak sayısı neredeyse bizimki kadar. Turizmde büyük atılım 1988 yılında Rahmetli Turgut Özal’ın girişimci ve yatırımcı teşvik ve destekleriyle birbirinden güzel oteller yapılarak başladı. 2014 yılında turizmimiz 35 milyon turistle, yan kollarıyla birlikte 50 milyar dolar ile zirve yaptı ve dünya sıralamasında altıncılığa yükseldi. Ortadoğu’da gelişen savaşlar ve yurdumuzdaki terörizm turizmimizi olumsuz etkileyerek 2016 yılında gelen turist sayısı 12 milyona, gelirimiz ise 10 milyar dolara geriledi. 2017 yılında 20 milyon turist, 20 milyar dolar gelirimiz oldu.” dedi. 

“HER TÜRLÜ TEŞVİK VE DESTEK VERİLMELİ”

Turizm sektörünün ekonomiye büyük katkı sağladığını dile getiren Okutur, “Turizm sanayi, tarım ürünlerinin değerlendirilmesi, tarihi yerlerin tanıtılması, vasıfsız işsiz kesime yaratmış olduğu istihdam ve çeşitli iş kollarına yaptığı destekle cari açığa, bölgenin ekonomisine büyük katkılar sağlayan en önemli sektörlerin başında gelmektedir. Turizm, aynı zamanda bir ülkenin diğer ülke insanları tarafından tanınmasına, bilinirliliğinin artmasına, marka değerlerinin yaratılmasına, halklar arasında dostlukların oluşmasına ve barışa etkin olan sektördür. 

Ülkelerin geneline baktığımızda eğitimde ve turizmde kalkınmış ülkelerin gelir ve refah düzeylerinin çok yüksek olduğu görülmektedir. Yapmamız gereken, her köşesi marka değeri taşıyan mükemmel ülkemizde turizme daha çok değer vererek, turizmciye her türlü teşvik ve desteğin verilmesidir.” diye konuştu. 

DOKTOB Başkanı Okutur sözlerini şöyle sürdürdü:
2018 yılının turizmde geçmişteki yılların bir telafisinin olacağını düşünüyorum. Çünkü Avrupa ile olan diyaloglarımızda iyileşme başlamıştır. Bu iyileşmenin neticesinde Almanlar, İngilizler ve Hollandalılar rezervasyonlarına başladılar. 2018 sezonunda umuyorum Türkiye’miz yine eski turizmdeki günlerinin başlangıcına dönecektir. 2018 yılının ülkemiz için barışın olduğu sağlık, mutluluk ve bol kazançlı bir yıl olmasını diliyorum.


 

Güncelleme Tarihi: 04 Ocak 2018, 13:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER