Türk- İş'ten Soma'ya Okul

Manisa’nın maden faciasıyla sarsılan Soma İlçesi’nde Türk- İş tarafından yaptırılacak ilkokul için Kaymakamlıkta protokol imzalandı.

Türk- İş'ten Soma'ya Okul
Türk- İş, maden faciasıyla sarsılan Soma İlçesi’ne iki katlı ve 16 derslikli bir ilkokul yaptırma kararı aldı. Yaptırılacak ilkokul için Soma Kaymakamlığı’nda törenle protokol imzalandı. Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, Manisa Valisi Erdoğan Bektaş, Türk- İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Soma Kaymakamı Bahattin Atçı, İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Altınsoy, Soma Belediye Başkanı Ak Partili Hasan Ergene, Türkiye Maden- İş Sendikası Genel Başkanı Nurettin Akçul, Soma İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Didici törene katıldı.
 
Tören öncesi Soma’da oluşturulan madenci şehitliğini protokol üyeleriyle ziyaret eden Türk- İş Genel Başkanı Ergün Atalay, "Soma’ya okul yaptıracağım sözünü yerine getiriyorum. Soma’da 16 derslikli, iki katlı ilkokul yapımı için Türk- İş tarafından 1.5 milyon liralık bir harcama ile bu okulu yaptırıyoruz. İnşaatı bitecek olan ve eğitime açılacak olan ilkokula, Türk- İş Madenciler İlkokulu ismi verilecek. Yapılacak ilkokul 2016- 2017 ders yılında eğitime hazır edilecek" dedi.
 
Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem de konuşmasında, "Türk- İş’in Soma’ya böyle bir okul kazandırdığı için teşekkür ediyoruz. Türkiye’de böyle yardımsever kurum ve kuruluşlar olduğu sürece çocuklarımızın eğitimleri de daha güzel olur. Ne kadar fazla okul olursa, sınıfların sayıları da az olur" diye konuştu. Manisa Valisi Erdoğan Bektaş da Türk- İş yetkililerine teşekkür etti.
 
SOMA’DA ARİFE GÜNÜ BAYRAMLAŞMA
 
İlkokul yaptıran Türk- İş yetkililerine teşekkür eden Soma Kaymakamı Bahattin Atçı, bayram programı hakkında bilgi de verdi. İlçede bayramlaşmanın arife günü yapılacağını belirten Atçı, "Kamu, kurum ve kuruluş mensupları, siyasi partiler, meslek teşekkülleri, sendikalar, sivil toplum örgütü temsilcilerinin katılımıyla yapılacak bayramlaşmanın, katılımcıların kurbanla ilgili meşguliyeti olacağından dolayı cuma günü gerçekleştirmeyi planladık. Saat 14.30 ile 15.30 arası Soma Öğretmenevi’ndeki bayramlaşmanın ardından belediye mezarlığını ziyaret edeceğiz" dedi.
 
Bu arada Soma Mezarlığı’nda oluşturulan madenci şehitliğinde bayram temizliği de yapıldı.
Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2014, 16:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER