Türk Balı Dünya İkincisi Oldu

Dünya Arıcılar Birliği Federasyonu, Mersin’de üretilen bala dünya ikincilik ödülü verdi.

Türk Balı Dünya İkincisi Oldu

 

Türk balının kalitesi dünya bal otoriteleri tarafından tescillendi. Dünya Arıcılar Birliği Federasyonu, Kiev’deki Apimondia Kongresinde, Mersin’in Erdemli ilçesinde üretilen balı dünya ikincisi seçti.Balın üreticisi Celal Çay, Ukrayna’nın başkenti Kiev’de gerçekleştirilen kongrede dünya arıcılığında son iki yıldaki bilimsel araştırma ve teknolojik gelişmelerin değerlendirildiğini söyledi.
 
Kongrenin ardından dünyanın en iyi balını belirlemek için yarışma yapıldığını ifade eden Çay, "Her bal, ambalajı, tadı ve kalitesi bakımından dünyaca ünlü gurmeler tarafından değerlendirildi. Yapılan puanlamada Eğriçayır balı, dünyanın en iyi ikinci balı seçilerek gümüş madalya ile ödüllendirildi" dedi.
 
Çay, ürettikleri balın, 2009’da Fransa’da bronz, 2011’de Slovenya ve İtalya’da da gümüş madalya kazandığını belirterek, "Toroslar’da üretilen organik balımızın yurt dışından aldığı madalya sayısı arttı. 2015’de Güney Kore’de toplanacak Dünya Arıcılar Birliği Kongresi’ndeki yarışmada altın madalya kazanmayı hedefliyoruz" diye konuştu.
 
Kiev’deki kongrede gerçekleştirilen oylamada İtalya, İsveç ve Bulgaristan ile yarışan Türkiye, ilk turda 135 delegenin oyunu alarak Apimondia 2017’nin ev sahibi olmuştu.
Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2013, 13:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER