banner9

Türk Akademisyen Yurda Döndü

Rusya Federasyonuna bağlı özerk Çuvaşiştan Cumhuriyeti’nin başkenti Çeboksarı’da Devlet İnsani Bilimler Enstitüsü’nde dil öğrenimi gördüğü sırada vize ihlali gerekçesi ile gözaltına alınan Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Araştırma Görevlisi Cemalettin Yavuz, sınırdışı kararından sonra Türkiye’ye döndü.

Türk Akademisyen Yurda Döndü
Trakya Üniversite Edebiyat Fakültesi öğretim üyesi Cemalettin Yavuz yaklaşık bir yıl önce Rusya Federasyonuna bağlı özerk Çuvaşiştan Cumhuriyeti’nin başkenti Çeboksarı’ya,  Devlet İnsani Bilimler Enstitüsü’ne dil öğrenimi ve doktora için gitti. Rus uçağının düşürülmesinin ardından iki ülke arasında yaşanan gerginlik sonrasında Cemalettin Yavuz, 27 Kasım tarihinde vize ihlali yaptığı gerekçesi ile gözaltına alındı. Rus Polisi, Türk öğretim üyesi Yavuz’a 5 bin ruble para cezası keserek, 5 yıl süre ile ülkeye giriş yasağı koyduktan sonra sınır dışı kararı aldı. Yavuz bu sabah THY tarifeli uçağı ile Türkiye’ye döndü. Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yener Yörük ile basın toplantısı düzenleyen Cemalettin Yavuz yaşadıklarını anlattı.
 
REKTÖR: KINIYORUZ
 
Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yener Yörük, öğretim üyesinin tüm yasal izinleri alarak ve davet üzerine Çuvaşistan’da bulunduğunu belirterek şunları söyledi:
 
"Kazan Başkonsolosluğu’nun yürüttüğü görüşmeler sonucunda para cezasının ödenmesiyle bugün itibariyle hocamız ülkemize döndü. Rusya’da bulunması sırasında Rusça öğrendiği için gözaltına alınması ve kendisi hakkında sınır dışı kararı verilmesi, 5 bin ruble para cezası ve 5 yıl ülkeye giriş yasağı konması kararını kınıyoruz."
 
ORADA BULUNMAM TAMAMEN YASALDI
 
Rus polisi tarafından 11 gün süre ile gözaltında tutulduğunu vurgulayan öğretim üyesi Cemalettin Yavuz da şunları anlattı:
 
"Ben Cuvaş Cumhuriyeti’nin üniversitesinde kendi paramla, tamamen yasal şekilde resmi sözleşme imzalayarak, yabancılar için 60 saatlik Rusça dili öğrenme programına katıldım. Kursa gittiğim 4’ncü gününde telefon çaldı ev sahibi beni aradı. Yaşanan kriz nedeniyle böyle bir olayın yaşanacağını tahmin ettim. Benim belirttiğim adreste olup olmadığımı denetleyip ne yapıp ne ettiğimi araştırdılar. Ben de Üniversitede olduğumu belirttim, bir şey aradıkları belliydi zaten. Fakat bu kadar basit, bu kadar bariz, akla mantığa aykırı bir şeyi edeceklerini düşünmemiştim." 
 
’SÖZ HAKKI VERMEDEN YARGILADILAR’
 
Dil öğrenmek için eğitim aldığı üniversiteye Rusya Federal Yabancı Göçmenlik Şubesi’nden 2 kişinin gelip ’Uçak düştü emir geldi, biz de genel kontrol amaçlı ülkemizde bulunan yabancıların ne yapıp ne ettiğini araştırıyoruz’ diye açıklama yapıldığını söyleyen Yavuz şöyle devam etti:
 
"Asıl problemin ne olduğunu sordum. Bana ’genel kontrol, herhangi bir problem yok sadece araştırıyoruz’ dediler. Daha sonra fotoğrafımı çekip parmak izimi aldılar. Daha sonra dil öğrenmek için not aldığım kağıtlar, alanımda yaptığım araştırmalarla ilgili fotokopileri delil olarak sayarak beni mahkemeye sevk ettiler. Mahkeme de bana çok fazla söz hakkı vermeden yargıladılar. Hakim alaycı tavırlarıyla, hukuktan adaletten uzak alay edercesine sorular sordu. Sonra da kararı açıkladılar. 5 yıl giriş yasağı ve sınır dışı edilme, 5 bin ruble de para cezası ve en 10 gün gözetim altında tutulma kararı verildi. Eşyalarımı bile almaya fırsat vermeden oraya götürdüler ve hapsettiler dört duvar arasına."
 
 
Güncelleme Tarihi: 09 Aralık 2015, 14:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER