Turizmin Yeni Gözdesi: Van Gölü Ekspresi

Trene binip yola çıkmanın, uçsuz bucaksız bir rotada hareket etmenin tadını başka ne verebilir ki? Gezginlerin şimdilerde gözdesi olan Van Gölü Ekspresi’ne binmeden önce bu yazıyı mutlaka okuyun...

Turizmin Yeni Gözdesi: Van Gölü Ekspresi

AYSEL KAYARDI / BEN HABER

Muhteşem kar manzaraları içerisinde bir trende yolculuk yapma tutkusu son zamanlarda gezginleri Doğu Ekspresi'ne yönlendirdi. Bu tren yolculuğu o kadar fazla trend oldu ki bilet bulmak imkansız hale geldi. Peki neden bu kadar yoğun ilgi gördü? Bu trend ne zamana kadar sürecek? Seneye yine revaçta olacak mı? Gezginlerin yeni gözdesi neresi olacak? Bütün bu soruların cevabını Biseta Turizm Kurucusu Bircan Tağıl'dan öğrendik.

Tren yolculuğu sosyal medya sayesinde yayıldı

Tağıl Doğu Ekspresi'nin neden popüler hale geldiğini şu sözlerle anlattı: “Halkın nostaljiye özlemi var. Eskiden beri tren yolcuğu vardı. Ancak bilinirliği yoktu. Bu noktada yolculuğun da keyifli olması, insanların birbirleriyle daha iletişim halinde olması, daha keyifli zamanlar geçirmesi, bölgenin özellikle karlı dönemlerde fotoğraflık alanlarının çok güzel olması bilinirliğinin artması açısından etkin olmaktadır. Tabii ki günümüzde sosyal medyanın önemi de burada ortaya çıkıyor. Çünkü artık insanlar için arka fon önemli. Orada çok güzel fotoğraflık bölgeler var. Güzel bir tarih barındırıyor Doğu Bölgesi. Bence çoğu insan Doğu Ekspresi sayesinde bu bölgelere gidip tanıyabiliyorlar. Böyle bir trend olmadan önce insanlara 'gelin Kars'a gidelim' dememiz çok mümkün değildi.”

Bu akım Doğu Bölgesi'ni kalkındıracak

Bu trendin Doğu Bölgesi'ne çok fayda sağlayacağının altını çizen Tağıl planlamanın iyi yapılması konusunda ise yetkilileri şu sözlerle uyardı: “Bu akımın doğu bölgesine çok fayda sağlayacağını söyleyebiliriz. Özellikle ekonomik alanda kalkınacak ve bu şehirler daha fazla modernize olacaktır. O şehirlerde insanlar bu sayede hem kendi kültürlerini tanıtıp hem de gelen turistlerden etkileşerek kültürlerini zenginleştireceklerdir. Turizmin olduğu yerde böyle etkileşimlerin olmaması mümkün değil. Ancak bunun çok iyi planlanması ve yapılanması gerekmektedir. Yani aynen Bodrum çok popüler olunca fahiş fiyatlar ortaya çıkması ya da alt yapının iyi olmadığı Alaçatı bölgemizde bir takım sıkıntıların ortaya çıkması gibi... Bunlar çözülebilecek sorunlardır. Şu an için doğu bölgesinin alt yapısının çok iyi olmadığını hepimiz biliyoruz. Oteller yetersiz. Fiyatlar arttı. Bunlar kontrollü ve uygun fiyata kaliteli hizmet noktasında birleştiğinde bölge her anlamda kalkınacaktır. Doğu ve Batı'yı birbirine yakınlaştıracaktır.”

Seneye de Doğu Ekspresi trendi sürecek

Tağıl, bu trendin daha ne kadar süreceği sorumuza ise şu yanıtı verdi: “Ben Doğu Ekspresi'nin seneye de hala trend olacağını düşünüyorum. Çünkü tren yolculuğu geri bildirimleri çok yüksek olan, çok keyifli, insanların tekrar tekrar gidip görmek istedikleri bir anlayış ortaya çıkarıyor.”

Van Gölü Ekspresi de bu akıma katılacak 

Tağıl seneye bu akıma Van Gölü Ekspresi'nin de dahil olacağını şu sözlerle anlattı: Seneye Doğu Ekspresi'ne paralel olarak Van Gölü Ekspresi'nin gözde olacağını düşünüyorum. Bu güzergaha bilet bulmak şu anda daha kolay. Van Gölü Ekspresi'nde yolculuk 25 saat sürüyor ve 70 istasyon geçiliyor. Yine Ankara'dan başlayan yolculukta geçilen bölgeler eşsiz güzelliklere sahip. Elazığ’daki Murat Nehri, Muş Ovası’nın doğal güzelliği gibi birçok eşsiz yeri görüp fotoğraf çekme şansına erişilebilir. Yani seneye 1 gün içinde Van'a gidip Müküs Çayı’nda rafting, Artos Dağı’nda yamaç paraşütü, Van Gölü’nde dalış, Abalı’da kayak yapabilirsiniz. Van Kalesi, Muradiye Şelalesi ve Van Müzesi’ni görebilir, Van’ın artık dünyaca meşhur olan kahvaltısını yapabilirsiniz. Ve tabii ki yöreye özgü otlu peynirden bolca alarak sevdiklerinize götürebilirsiniz. Dönüşte tekrar keyifli tren yolculuğuyla bu gezinizi noktalayabilirsiniz.”

Türkiye keşfedilecek

Tağıl son olarak tren yolculuklarının popüler olmasından dolayı duyduğu memnuniyeti şu sözlerle anlattı: “Özellikle trenle gidilen ve çok bilinmeyen destinasyonların bu şekilde ulaşabilir hale gelmesi sayesinde çok keyifli turlar olacak. Bu noktada Türkiye'nin keşfi gerçekleşecektir. Bunun için çok mutluyum.”

Güncelleme Tarihi: 27 Şubat 2018, 11:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER