Turizmde Fırsatlar Ülkesi Hindistan

9-11 Şubat’ta Mumbai’de yapılan IITT Fuarı’na ve 15-17 Şubat’ta Yeni Delhi’de yapılan SATTE Fuarı’na katılan DOKTOB (Dalaman-Ortaca-Köyceğiz Turistik Otelciler ve Turizm İşletme Birliği) Başkanı Yücel Okutur, gösterilen ilgiden oldukça memnun olduklarını söyledi.

Turizmde Fırsatlar Ülkesi Hindistan
9-11 Şubat’ta Mumbai’de ve 15 – 17 Şubat’ta Yeni Delhi’de yapılan SATTE Yeni Delhi Turizm Fuarı’na katılan DOKTOB (Dalaman-Ortaca-Köyceğiz Turistik Otelciler ve Turizm İşletme Birliği) Başkanı Yücel Okutur, fuar ile ilgili izlenimlerini aktardı.
 
Hindistan’ın yüzölçümü olarak 7. büyük ülke ve nüfus olarak da 1.2 milyar ile dünyanın en kalabalık 2. büyük ülkesi olduğunu dile getiren Okutur, “PriceWaterhose Coopers 2030 yılında, Goldman Sachs raporuna göre 2035 yılında dünyanın en büyük 3. Ekonomisi haline gelmesi bekleniyor. Bazılarımız ise Hindistan’ın çoktan 3. büyük ekonomisi olduğu görüşünde. Milyarderler listesinde ise Amerika ve Çin’den sonra sıralamada  3. sırada… 236,000 kişinin mal varlığı 1 milyon USD’nin üzerinde ve 60 milyon kişi geçerli pasaport taşıyor. Yılda ortalama yapılan tatil oranı 2.5. Yılda 18 milyon kişi yurtdışına çıkıyor ve 2025 yılı itibariyle bu rakamın 30 milyonu bulacağı tahmin ediliyor.” dedi.
 
 
Türkiye’yi ziyaret eden Hintli misafir sayısının 100 binin çok altında kaldığını belirten Okutur,  gerçekleştirilecek projelerle bu sayının artacağını düşündüklerini söyledi.
 
Okutur, “Doktob olarak katıldığımız Eylül 2016’da ki workshopta  inanılmaz bir ilgiyle karşılaşmış,  Muğla’nın bilinirliğinin ne kadar az olduğunu görerek  Hindistan’daki fuarlara katılma kararı almıştık.  Nitekim Hindistan Pazarı’nda çok büyük bir ilgiyle karşılaştık. Yeni Delhi Turizm Bakanı Kapil MISHRA ile tanışma firsati bulduk. IITT Direktörü Manish Gandhi tarafından bizzat ağırlandık. OTOAI (Outbound Tour Operators Association of India) Başkanı Guldeep Singh SAHNI ile Mumbai Başkonsolosumuz Sayın Sabri ERGEN ile birlikte bir araya gelip toplantı yaptık. Sayın Başkonsolosumuz fuarda yaptığı konuşmada Muğla İlimizi ön plana çıkararak Hindistan için yeni destinasyon olarak tanıttı. Sayın Başkan SAHNİ ile önümüzdeki Mayıs ayı içerisinde OTOAI üyelerini Dalyan’da ağırlamak ve Muğla İlimizi tanıtmak üzere sözleştik.  IITT’de yaklaşık 200 acente ile birebir görüşme yaparak Muğla İlimizi anlattık. İstanbul’u, Antalya’yı ve Kapadokya’yı  bilen Hintli acentalar maalesef Türkiye’nin 2. büyük turizm destinasyonu Muğla’yı duymamışlardı. Bu demektir ki tanıtımda çok büyük eksikliğimiz var.” diye konuştu. 
 
 
Okutur, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
Türkiye dostu Sevgili Parmod SAHNİ bizi Delhi’de yalnız bırakmadı. Daveti üzerine SATTE Fuarı’nda, TAFI (Travel Agents Federation of India)  Başkan Yardımcısı Pradip LULLA  ve  üyeleri ile bir araya gelme fırsatını bulduk. Kendilerini bölgemizi tanıtmak üzere davet ettik ve komite üyeleri ile yaptığımız görüşmeler doğrultusunda Ekim Ayı’ndaki TAFI kongresi için Muğla’yı önerdik.  Bir aksilik olmazsa karar verecek 21 kişilik komite üyeleri önümüzdeki aylarda gelip misafirimiz olacaklar. 
 
 
MUĞLA, BOLLYWOOD STÜDYOSU OLACAK
 
Hindistan’da; Bollywood’a mekan danışmanlığı yapan bir grupla ortak bir çalışma yapacağız. Muğla’dan daha doğal bir film stüdyosu düşünemiyoruz. Geçen yıl İsviçre’de çekilen bir Hint filmi sonrasında tüm Hindistan akın akın İsviçre’ye tatile gitmiş. Mutlaka Muğla’da bir film çekimi yapılması için olanaklarımızı seferber etmeliyiz. Bollywood film yapımcılarının, en büyüğü Eylül ayında yapılan, birçok ülkenin katıldığı film mekan fuarı düzenlendiğini öğrenmiş bulunuyoruz. Doktob olarak bu fuara katılmayı planladık. Birçok ülkenin ve ülkelere ait havayolu şirketlerinin, film yapımcılarına indirimli uçak bileti ve kargo, vergi iadesi gibi kolaylık sağladığı bu rekabetçi ortamda, hem yerli yapımcıların hemde Tanıtma Genel Müdürlüğü’nün veya Sinema Genel Müdürlüğü’nün desteği ile turizme de katkı sağlayacak güzel projeler hazırlanabileceğine inanıyoruz. 
 
 
Ayrıca bazı Türk dizilerinin de çok beğeniyle izlendiğini öğrenmekten mutluluk duyduk. Dizi oyuncularının çok sevildiği bu ülkeye yapacağı ziyaretler de Türkiye tanıtımı için ciddi önem taşımaktadır. Hatta bunu bilabedel yapmalılar. Diğer yandan bazı televizyonlar, Türkiye’de fazla bir izleyici kitlesine ulaşmayan tozlu raflara kaldırdıkları diziler için astronomik rakamlar talep etmişler. Aslında bunlar çok ciddi tanıtım malzemeleridir ve reklamdır. Daha fazla Türk dizileri yollayabilmeliyiz bu ülkeye… 
 
 
ALTERNATIF PAZAR HİNDİSTAN
 
Hindistan Pazarı, bizim düşük sezon dediğimiz sezonda tatil yaptıkları için ideal misafir profili oluşturuyor. Şunu açıkça ifade edeyim. Rus Pazarı Antalya için ne ise; Muğla, Hint Pazarı için o olabilir.  Bu anlamda Mumbai ve Yeni Delhi’ye olan seferlerde artış, bilet fiyatlarında da  indirim gerekiyor. Maalesef THY’nin, Hindistan uçuşlarında Qatar ve Emirates gibi havayolları ile rekabet edebilmesi ve Hindistan’daki Ahmedabad gibi potansiyel taşıyan noktalara uçuş koyabilmesi için devletler arası ilişkileri geliştirmemiz gerekiyor. Mevcut uçuşların büyük bir kısmı transit yolcu taşıdığı için THY para kazanamıyor. Örneğin; bizi Delhi’den getiren uçaktaki yolcuların %60’ı Air Canada’nın yolcularıydı. İlerleyen dönemlerde ise hedefimiz Avrupa’nın birçok şehrinden olduğu gibi Hindistan’dan gelip Dalaman’a inen charter uçakları olmalı… Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Başbakanımızın, bu ülkeye yapacağı ziyaretlerin ikili ilişkilere ve turizmcilere çok büyük pozitif katkıları olacağına inanıyoruz. Muğla için alternatif pazar Hindistan’dır.  
Güncelleme Tarihi: 28 Şubat 2017, 10:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER