banner9

Turizmciye Mermili Tehdide 7 Yıl 6 Ay Hapis

Antalya’da turizmci Tolga Cömertoğlu’na, ’Battal ağabeyin selamı var, senin korunmaya bizim de paraya ihtiyacımız var. 1 milyon lira vereceksin, vermezsen seni kaçırıp öldüreceğiz’ notuyla birlikte tabanca mermisi göndererek tehdit eden biri polis iki kişi, 7 yıl 6’şar ay hapse mahkum oldu.

Turizmciye Mermili Tehdide 7 Yıl 6 Ay Hapis
 
Ağustos 2014 tarihinde turizmci 38 yaşındaki Tolga Cömertoğlu’nun asistanını arayan bir kişi, iş görüşmesi için randevu talep ederek telefon numarasını bıraktı. Telefon numarasını arayan Cömertoğlu’na, kendisini ’Battal’ olarak tanıtan kişi "Sizin korunmaya ihtiyacınız var, güvenlik açıklarınız var. Bizim de işlerimiz kötü. Paraya ihtiyacımız var. Sizden 1 milyon lira istiyoruz. Bunun karşılığında sizi koruyacağız, vermezseniz sizi arkadaşlara aldırtıp öldüreceğiz’ diye tehdit etti. Görüşmeden sonra Kundu’daki Özlü Jandarma Karakolu’na giden Cömertoğlu, şikayetçi oldu.
 
Şüpheliler, telefonla 7 kez tehdit ettikleri Tolga Cömertoğlu’na 26 Eylül 2014’te kargoyla, ’Battal ağabeyin selamı var, senin korunmaya bizim de paraya ihtiyacımız var. 1 milyon lira vereceksin, vermezsen seni kaçırıp öldüreceğiz’ notuyla birlikte tabanca mermisi gönderdi. Uzun takibin ardından polis, Mayıs 2015’te Konya Emniyet Müdürlüğü’nde görevli polis memuru 31 yaşındaki Fatih K. ile aynı kentte ayakkabıcılık yapan 34 yaşındaki Erdem D.’yi gözaltına aldı. Sorgularının ardından çıkarıldıkları mahkemece tutuklanan sanıklar hakkında ’yağma ve silah kanununa muhalefet’ suçlarından dava açıldı.
 
Antalya 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın karar duruşmasında, tutuklu sanıklar Fatih K. ve Erdem D. hazır bulundu. Son sözleri sorulan sanıklardan Fatih K., yağma iddialarını kabul etmeyerek tahliyesini ve beraatını istedi. Tolga Cömertoğlu ile sadece telefonla görüştüklerini bunun dışında başka bir eylemde bulunmadığını savunan Fatih K., "Kendisiyle konuşmayı diğer sanık Erdem D. yaptı. Gönderilen mermi ise demirbaş silahıma aittir. Kaçak değildir" dedi.
 
’YAĞMA YOK, BASİT TEHDİT VAR’
 
Erdem D. ise Cömertoğlu ile telefonla görüştüğünü, bunun dışında hiçbir eyleme katılmadığını söyledi. Telefon görüşmesinde müştekiye hakaret ve tehdit içeren bir söz de kullanmadığını savunan Erdem D. "Suça konu mermiyle benim ilgim yoktur" dedi. Sanık avukatları ise eylem gerçekleşmediği için müvekkillerinin ’yağma’ suçundan değil ’basit tehdit’ suçundan cezalandırılması gerektiğini söyledi.
 
6 YIL 6 AY HAPİS CEZASI
 
Yargılama sonunda her iki sanık ’nitelikli yağma’ suçundan önce 12’şer yıl hapse mahkum edildi. Eylemin teşebbüs aşamasında kalması nedeniyle 9 yıla indirilen ceza, mahkemenin takdir indirimi uygulamasıyla 7 yıl 6 aya düşürüldü. Sanıklar 6136 Sayılı Silahlar Kanununa muhalefet suçundan ise beraat etti.
 
’BATTAL’ YAZILI MERMİLER SAKLANACAK
 
Mahkeme ayrıca Tolga Cömertoğlu’nun ağabeyi Yıldırım ve ablası Nergiz Cömertoğlu’na gönderilen ’Battal abimin selamını Tolga Bey’e iletin’ ile Cömertoğlu’nun kendisine gönderilen ’Battal abimin çok selamı var size Tolga Bey’ yazılı notlar ve beraberinde gönderilen ve üzerinde ’Battal’ yazan 3 tabanca mermisinin de aralarında bulunduğu delillerin saklanmasına karar verdi.
 
KONYA’DA DA BENZER SUÇ
 
Sanıkların Tolga Cömertoğlu’nu tehdit ettikleri dönemde, Konya’da da gayrimenkul zengini işadamı Hüseyin K.’yı tehdit ederek para almaya çalıştıkları iddiasıyla yargılandığı, bu davadan da hapis cezası aldıkları mahkemeye ulaştı.
Güncelleme Tarihi: 14 Aralık 2015, 12:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER