banner9

Tunceli'de Demokrasi Coşkusu

Bütün Türkiye’de bugün gerçekleştirilen "Demokrasi ve Şehitler Mitingi’ Tunceli’de de büyük bir katılım ile gerçekleştirildi.

Tunceli'de Demokrasi Coşkusu
 
Tunceli’nin 7 ilçesi ile birçok köy ve il merkezinde ellerinde Türk bayrakları ile Tunceli valiliği önünde düzenlenen demokrasi ve şehitler mitingine yaklaşık 4 bin kişi katıldı. Valilik bahçesini büyük bir coşkuyla ellerinde Türk bayraklarıyla dolduran kalabalık kitle sık sık "şehitler ölmez vatan bölünmezö, "Darbeciler halka hesap verecekö ve "kahrolsun FETÖö sloganları attı.
 
Demokrasi ve şehitler mitingine Tunceli valisi Osman Kaymak, Jandarma bölge komutanı Tümgeneral Salih Karataş, Türkiye’nin tek kadın cumhuriyet başsavcısı olan Tunceli Cumhuriyet Başsavcısı Başak Eryılmaz Şaktanlı, Emniyet müdürü Fahrettin Şen, İl Jandarma Komutanı Abdullah Cüneyt Küsmez AKP, Malatya Milletvekili Mustafa Şahin AKP il başkanı Fatih Tek, CHP il başkanı Ali Rıza Güder ile birlikte birçok STK temsilcisi de katıldı.
 
Mitingde ilk olarak saygı duruşu düzenlendikten sonra, İstiklal Marşı okundu. Müftülükten bir görevlinin Kuran-ı Kerim okumasından sonra sırasıyla Alevi Dedesi Ali Ekber Yurt, CHP il başkanı Ali Rıza Güder, AKP il başkanı Fatih Tek ile AKP Malatya Milletvekili Mustafa Şahin’in konuşmalarından sonra Tunceli Valisi Osman Kaymak kürsüye gelerek konuştu. Vali Osman Kaymak yaptığı konuşmada darbenin öncelikle halkının kararlı iradesi ve Cumhurbaşkanının kararla duruşuyla engellendiğini belirterek şöyle konuştu; "Bu darbenin önlenmesinde önemli rolü olan önemli kesimler var. Birincisi Başkomutanımız ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dır. Allah ondan razı olsun, ömrü uzun olsun. Onun meydana çıkıp halkı meydanlara çağırmasıyla, kendisine yapılan darbeyi kabul etmeyen çok değerli halkımız meydanlara, sokaklara çıkarak gerçekten topla, tüfekle, uçakla, F-16’dan imanın ve vatan sevgisinin yüksek olduğunu gösterdiler, Allah onlardan razı olsun, şehitlerimize Allah rahmet eylesin, yaralılarımıza Allah acil şifalar versin. Buna askeri darbe diyemeyiz. Askerin içerisine sızmış hainlerin yapmış olduğu bir hareketti. Şüphesiz ordu içerisinde çok değerli komutanlarımız vardı. Gerçekten sizler gibi, bizler gibi vatanını milletini seven ve bunları kabul etmeyen komutanlar. Onlarda mücadele ederek, onların amaçlarına ulaşmalarını engellediler. Şüphesiz polislerimiz Ankara’da, İstanbul’da canlarıyla her türlü imkanı kullanarak bu darbeye karşı durdular ve darbe amacına ulaşamadı. Bugün Allah şükür bütün Türkiye’de işte Yenikapı’da hepimiz birlik ve beraberlik içerisinde bu yenilginin bayrama dönüşmesini kutluyoruz." Yapılan konuşmaların ardında vali ve diğer konuklar alanda toplanan halk ile birlikte alana kurulan dev ekranda Yenikapı mitingini birlikte izlediler.
Güncelleme Tarihi: 07 Ağustos 2016, 21:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER