Tunceli Ve Elazığ'da Öğretmenler Yürüdü

Tunceli ve Elazığ’da öğretmenler bugün iş bırakma eylemi yaparak, yürüyüşler düzenledi. Eğitim-Sen Tunceli Şube Başkanı Hasan Ölgün, "Zorunlu din dersi istemiyoruz Aleviler olarak din derslerine girmeyeceğimizi ve bu durumu protesto ettiğimizi belirtiyoruz" dedi.

Tunceli Ve Elazığ'da Öğretmenler Yürüdü
Tunceli’de Eğitim-Sen üyesi yaklaşık 700 öğretmen ve memur Sanat Sokak’ta toplanıp, düdükler çalıp, sloganlar eşliğinde Seyit Rıza Meydanı’na yürüdü. Eğitim-Sen Tunceli Şube Başkanı Hasan Ölgün, Türkiye’de hızla laik eğitim sisteminden uzaklaşıldığını söyledi. Ölgün, "Doğrudan inanç istismarı şeklinde gündeme getirilen her lisede ibadethane açılmasının zorunlu hale getirilmesi ve son olarak kılık kıyafet yönetmeliğinde yapılan değişiklikle bütün okullarda başörtüsünün serbest bırakılması, okullarda velileri ve öğrencileri karşı karşıya getirecek uygulamalar olarak dikkat çekmektedir. İktidarın bir sonraki hedefi, karma eğitimi tamamen ortadan kaldırmaktır" dedi.
 
Ölgün, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin kararlarına rağmen hala zorunlu din dersi konusunda hükümetin geri adım atmadığını belirterek, "Bizler çocuklarımızın zorunlu din dersi görmesini istemiyoruz. Laik ve demokratik bir eğitim sistemi istiyoruz ve Dersim’de öğrenci velilerimiz çocuklarının zorunlu din dersine girmek istemediğini Milli Eğitim Müdürlüğü’ne dilekçe vererek ve okullara baş vurarak zorunlu din dersine karşı olduklarını belirtmelidirler. Zorunlu din dersi istemiyoruz Aleviler olarak din derslerine girmeyeceğimizi ve bu durumu protesto ettiğimizi belirtiyoruz" dedi.
 
Daha sonra davul zurna eşliğinde halay çeken protestocular dağıldı.
 
ELAZIĞ’DA İKİ AYRI PROTESTO
 
Elazığ’da KESK ile Türk Eğitim-Sen üyeleri ayrı ayrı eylem yaptı. KESK üyesi yaklaşık 150 öğretmen ise İstasyon Meydanı’nda toplanıp davul zurna eşliğinde halaylar çektikten sonra PTT Meydanı’na yürüdü. Türk Eğitim-Sen Elazığ Şube Başkanı Talat Efe, "Bugün milli eğitimdeki haksızlıklara, hukuk tanımazlığa, adam kayırmalara karşı isyanın doruğa çıktığı gündür" dedi.
 
Türk Eğitim-Sen üyesi 200 öğretmen ise PTT Meydanı’na 300 metre mesafede toplanıp eylem yaptı. Polis iki grup arasında güvenlik önlemleri alırken, eylemler olaysız bitti.
Güncelleme Tarihi: 24 Eylül 2014, 16:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER