banner9

Tuncel ve Kürkçü'den Tahir Elçi Açıklaması

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin öldürülmesi haberinin İstanbul’daki Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Genel Kurul Toplantısı’nda öğrenen HDK Eş Sözcüleri Sebahat Tuncel ve Ertuğrul Kürkçü basın toplantısı düzenledi.

Tuncel ve Kürkçü'den Tahir Elçi Açıklaması
 
Tahir Elçi’nin bir suikasta kurban gittiğine inandıklarını söyleyen Ertuğrul Kürkçü, "Bir yargısız infaz olduğunu düşünüyoruz. Olay sırasında orada olanların aktardıkları bilgilere göre, Tahir Elçi yayılmaya çalışılan bilgilerde olduğu gibi bir çatışmanın ortasında kalarak hayatını kaybetmedi. Doğrudan doğruya kendisine yönelen bir katilin başına sıktığı tek kurşunla hayatını kaybetti "dedi.
 
İddialarını, "Biz bunun çatışma süsü verilmiş bir cinayet olduğunu anlıyoruz" diye sürdüren Kürkçü, Diyarbakır Valiliği’nin yaptığı açıklamaya da tepki gösterdi. Kürkçü, "Bir valilik bir kez olsun bir muhalif öldürüldüğünde doğru bilgi vermeyecek mi ? Bir kere olsun şaşırtmaca vermeden bilgi vermeyecek mi ? Ancak bu sefer sert kayaya çarptıklarını söyleyebiliriz. Her biri başlarından benzer olaylar yaşamış avukatlar bu işin peşini bırakmayacaktır" diye konuştu.
 
DAHA İYİ KORUNMALIYDI
 
Tahir Elçi’nin çok daha iyi korunması gerektiğini söyleyen Kürkçü, "Onun bizzat kendisini korumakla görevli olanların arasında bir cinayete, bir suikasta kurban gitmiş olması aslında sadece manevi koşulların değil, maddi koşullarında bu suikast için el birliğiyle hazırlandığını bize düşündürüyor" şeklinde konuştu.
 
DEMİRTAŞ İDDİASI
 
Kürkçü, "Tahir Elçi’yi bulan kurşunlar, geçtiğimiz günlerde Demirtaş’a zırhlı camı delip ulaşamamıştı. Pekala Tahir Elçi’den önce ona ulaşabilirdi" diye konuştu.
 
TUNCEL: KATLEDİLDİ
 
HDK Eş Sözcüsü Sebahat Tuncel de "Elçi’nin tarihine sahip çıkarken dört ayaklı minare orada katledildi. İroniktir, kendisi de birkaç gün önce dört ayaklı minareye yapılan saldırıyı suikast olarak değerlendirmişti, bugün kendisi bir suikasta kurban gitti" şeklinde konuştu.
 
SOKAĞA ÇIKMA YASAĞINA TEPKİ
 
Olayın ardından Diyarbakır’ın Sur ilçesinde ilan edilen sokağa çıkma yasağının ilan edilmesinin bazı bilgileri kamuoyunun gözünden saklama amaçlı olduğunu iddia eden HDK Eş Sözcüsü Ertuğrul Kürkçü, "Gidip sizin orada çalışmamanız anlamına gelir. Herhalde en aptal katil cinayeti işledikten sonra Sur ilçesinde ikamet etmeye devam ediyor olabilir " dedi.
 
POLİSİN ÖLMESİ DE ÜZÜCÜ
 
Olay da bir polisin de şehit olduğunu ve öncesinde yaşanan çatışmanın kameralara yansıdığını hatırlatan bir gazeteciye Kürkçü, " Suikast ihtimali, çatışma ihtimalinden daha yüksek görünüyor. Ateş edenlerin kim olduklarını, kimlerin kime ateş ettiğini bilmiyoruz. Bir polis memurunun da hayatını kaybetmesi en azından Tahir Elçi’nin ölmesi kadar üzücüdür" dedi.
Güncelleme Tarihi: 28 Kasım 2015, 16:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER