banner51

TSK'dan 'Yuva Vatan' Projesi

Samsun’da Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından hayata geçirilen ve Karadeniz Sahil Güvenlik Bölge Komutanlığınca uygulanmaya başlanan ’Yuva Vatan Projesi’ kapsamında ’Lider Danışmanlık Faaliyeti’ ve ’Can Dostu’ projeleriyle vatani görevini yapan askerlerin sorunlarıyla birebir ilgileniliyor.

TSK'dan 'Yuva Vatan' Projesi
Hayata geçirilen ’Yuva Vatan Projesi’ bugün düzenlenen törenle Karadeniz Sahil Güvenlik Bölge Komutanlığı tarafından uygulamaya konuldu. Proje kapsamında vatani görevini yapan er ve erbaşlar, bölük astsubayı tarafından tek tek dinlenerek tanınmaya çalışılıyor. Proje içinde yer alan ’Lider Danışmanlık Faaliyetleri’ anlatılıp bilgi veriliyor. Sorunları olan er ve erbaşlar bu kez rütbeli olan lider danışmanı ile tanıştırılıyor. Ardından birlikte bulunan revirde sağlık kontrolünden geçiriliyor. 
 
Sağlık muayenesinin ardından askerler, Rehberlik ve Danışma Merkezi’ne gönderilerek birlikte bulunan psikolog tarafından dinlenip sorunları öğrenilmeye çalışılıyor. Sorunu olanlar hastaneye yönlendiriliyor. Hastanelerde konulan teşhislere göre gereken tedaviler sıralı komutanlar, Rehberlik ve Danışma Merkezi ve revir koordinesinde yürütülüyor.
 
Öte yandan birliğe katılan her er ve erbaşa ’Can Dostu’ tabir edilen ve onun her türlü sorunu ile ilgilenecek ve yardımcı olacak, herhangi bir olumsuzluk tespit etmesi halinde sıralı komutanlarına haber ulaştırıyor. ’Yuva Vatan Projesi’ kapsamında askerlikle ilgili ön yargıların giderilmesi, askerlik öncesi çeşitli sorunlar yaşamış veya ön yargıları bulunan erlerin rehabilitesi için özel çalışmalar yapılıyor.
 
Karadeniz Sahil Güvenlik Bölge Komutanlığı’ndan proje ile ilgili verilen bilgide, "Birliğe katılan tüm erbaş ve erlerin Lider Danışmanlık, Can Dostu ve Rehberlik ve Danışma Merkezi faaliyetlerinin yanısıra kendilerini sıkıntıda hissettikleri, problemlerini çözemedikleri ve yüzyüze görüşmek istemedikleri  sorunlarını ’TSK tele-net’ danışma sisteminin telefonunu ücretsiz olarak arayıp en uygun çözüm yolunu bulabilmektedirler" denildi.
Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2014, 16:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER