banner51

TSK'dan Flaş Suriye Açıklaması

Hatay'ın Reyhanlı İlçesi Oğulpınar Hudut Karakolu sahasında, Suriye sınırında 1500-2000 kişilik kaçakçı grubu tespit eden asker, Türkçe-Arapça yaptığı ikazlardan sonra, havaya uyarı ateşinin ardından göz yaşartıcı gazla müdahalede bulundu.

TSK'dan Flaş Suriye Açıklaması
Genelkurmay Başkanlığı dün yaptığı açıklamada, büyük bir grubun püskürtüldüğünü açıklamıştı. Bugün yapılan yazılı açıklamada ise, saat 03.00 sıralarında, 
 
Türkiye-Suriye Hududunda 2'nci Hudut Alay Komutanlığı Oğulpınar Hudut Karakolu sorumluluk sahasında yeniden, yaklaşık 1500-2000 kişilik kaçakçı grup tespit edildiğini gruba yapılan ikazların ardından uyarı ateşi ve göz yaşartıcı gazla müdahalede bulunulduğunu bildirdi.
 
UYARIYA RAĞMEN YAKLAŞTILAR
 
Kaçakçıların ikazlara rağmen, farklı noktalardan hudut hattına yaklaşmaya devam ettiğini ve kaçakçılık girişiminde bulunduğunu bildiren açıklamada, "Devriye yolunda görev yapan araçlarımıza, sınırın Suriye tarafından, daha geride görev yapan araç ve personelimize ise sınırın Türkiye tarafındaki bir diğer kaçakçı grubu tarafından taş atılarak saldırıda bulunulmuştur.
 
 Tel engeline, kaçakçılık girişimleri esnasında büyük zararlar veren kaçakçı şahıslar, bölgede görev yapan unsurlarımızca engellenmeye çalışılmışlardır. Unsurlarımız tarafından havaya uyarı ateşi açılmış, göz yaşartıcı gaz bombasıyla müdahalede bulunularak grubun dağılması sağlanmıştır" denildi.
 
ATLI KAÇAKÇILARA DA MÜDAHALE EDİLDİ
 
Aynı saatlerde, bölgede kaçakçılık yapmaya çalışan 300-350 kişilik atlı gruba ise, bir zırhlı muharebe (ZMA), bir gelişmiş zırhlı personel taşıyıcı (GZPT) ve bir zırhlı personel taşıyıcı (ZPT) ile önleyici atışlarla müdahalede bulunulduğu belirtilen olayla ilgili olarak, Reyhanlı Kaymakamlığına, Reyhanlı Cumhuriyet Başsavcılığına ve İlçe Jandarma Komutanlığına bilgi verildiği ve bölgedeki birliklere takviye yapıldığı açıklandı.
 
HATAY SINIRINDA 2 AYDA 24 SALDIRI
 
Hatay'ın Suriye sınırında, Haziran ayı başından bu yana Suriye'den getirdikleri kaçak akaryakıtı Türkiye'ye geçirmek isteyen kaçakçılar, askeri birliklere 24 saldırı gerçekleştirdi. Kaçakçıların taş ve silah kullandığı saldırılara, asker de silah ve göz yaşartıcı gazla müdahale etti. 22 Temmuz'da, Bükülmez Köyü'nden Suriye'ye geçmek isteyen bir grup kaçakçının askerle çatışması sonucu bir sivil ölmüş, yaşanan bu çatışmalarda çok sayıda asker ve sivil de yaralanmıştı.
 
SURİYE SINIRINDA HENDEK AÇILIYOR
 
Sınır kaçakçılığının önlenmesi amacıyla Türkiye-Suriye sınır hattındaki askeri önlemler artırıldı. Suriye sınırındaki Hatay'ın Beşaslan, Oğulpınar, Kuşaklı ve Bükülmez köyleri arasındaki sınır boyunca, hendek açma çalışmasının devam ettiği, kaçakçılığın önüne geçmek için bölgeye askeri takviye yapıldığı belirtildi.
 
 Türkiye-Suriye sınırında yaşanan kaçakçılık olaylarının, Türkiye'nin ulusal güvenliğine zarar verdiğini belirten yetkililer, vatandaşların kaçakçılık olaylarına karşı, güvenlik kuvvetlerine yardımcı olmalarını istedi.
 
11 Mayıs'ta Reyhanlı'da meydana gelen, 52 kişinin öldüğü patlamaların tekrarlanmaması ve aynı acıların yaşanmaması için vatandaşların daha duyarlı davranması gerektiğini belirten yetkililer, sınır hattının yanı sıra, Cilvegözü Sınır Kapısı ile Suriye'nin Bab-el Hava Sınır Kapısı arasındaki 3.5 kilometrelik alanda önlemlerin artırıldığını açıkladı.
Güncelleme Tarihi: 30 Temmuz 2013, 12:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER