TSK'da Bir İlk Yaşanacak

Dünyanın en zorlu komando eğitimlerinden birinde 6 ayı geride bırakan Astsubay Çavuş Arzu Oğuz, birkaç hafta içinde Türkiye’nin ilk kadın komandosu olacak. Hedefi babası gibi Özel Kuvvetler’de görev almak.

TSK'da Bir İlk Yaşanacak

Isparta Eğirdir’deki Dağ Komando Okulu ve Eğitim Merkez Komutanlığı dünyanın en zorlu askeri eğitimlerinden birine, Komando İhtisas Kursu’na ev sahipliği yapıyor. 140 gönüllü askerin başvurduğu 7 aylık eğitimin altıncı ayına girerken 42 kişi yola devam ediyor.

Hürriyet'in haberine göre Komando İhtisas Kursu’na katılan gönüllülerden biri de Astsubay Arzu Oğuz. 24 yaşındaki Oğuz, zorlu eğitimi tamamlayarak Türkiye’nin ilk kadın komandosu olmaya hazırlanıyor.

"Babam çok gururlu"

Kursun ilk kadın astsubayı Oğuz’un üniforma sevdası çocukluk yıllarında başlamış. Askerlik bir bakıma Oğuz’a babadan miras. Özel Kuvvetler’de görev yapmış olan babası, malulen emekli bir astsubay. “Çocukluk hayalim asker olmaktı, hiçbir zaman başka bir mesleğe hevesli olmadım” diyen Arzu Oğuz şimdi hayalini yaşıyor:

“Bazı zamanlarda kızları da askere alırlar mı diye düşünüp dua ettiğim geceler oldu.”

6 aylık süreç içinde dünyanın en zorlu eğitimlerinden başarıyla geçen Arzu Oğuz, “Babam çok gururlu, annem ise etapları duyunca benim için biraz üzülüyor. İlk günün sonunda yaşadığım yorgunlukla duyduğum kıvancı anlatamam” diyor.
Derin Kar ve Şiddetli Soğuklarda Muhabere Harekâtı, Kara Komando Harekâtı ve Hava İndirme Harekâtı gibi etapları geride bırakan Astsubay Oğuz, “Bazen bedenimin isyanı kulaklarımda çınlıyor ama her gün kendimi yeniden inşa ettiğimi, ileriye doğru bir adım daha attığımı da hissediyorum. Komando İhtisas Kursu, ilk başta fiziki olarak güçlendiğim bir süreçmiş gibi görünebilir. Fakat aslında bu eğitimi ruhuma da iyi gelen, geleceğe umutla bakmamı sağlayan, her gün biraz daha araladığım bir kapı gibi düşünüyorum” diyor.

Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2017, 10:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER