Troya Atı Önünde Bordro Yaktılar

Çanakkale’de Türkiye Kamu-Sen İl Temsilciliği üyesi öğretmenler, Troya Atı önünde toplanıp, hükümetin yüzde ’3+3’lük zam oranını bordrolarını yakarak protesto etti. Öğretmenler, yüzde 12 ek zam beklentisinde olduklarını açıkladı.

Troya Atı Önünde Bordro Yaktılar
Türkiye Kamu-Sen İl Temsilciliği üyesi yaklaşık 30 öğretmen, hükümetin 2015 yılı için yaptığı yüzde 3+3 maaş zammını protesto etti. Kordon boyundaki Troya Atı önünde toplanan öğretmenler adına basın açıklaması yapan Türk Kültür Sanat-Sen İl Temsilcisi Özcan Altınışık, geçen yıl 4 kişilik bir aile için yapmak zorunda olduğu temel harcamaların 403 TL arttığını, maaşlardaki erime nedeniyle, yüzde 12 ek zam istediklerini anlatırken şöyle dedi:
 
"Güneş balçıkla sıvanamaz. Memurlar ve emeklilerin koskoca 2 yılı resmen çalınmıştır. Kelime oyunları yaparak kamu çalışanlarını kimse kandırmaya ve aldatmaya kalkmamalıdır. 2014 yılını borç yükü ve geçim sıkıntısıyla geçinen memurlar tüm gerçeklerin farkındadır. Şimdi önümüzde çok daha zor geçecek bir 365 gün daha var. Geçtiğimiz yıl bizleri 123 liraya mahkum edenler bu yıl da yüzde 3+3’e mahkum ediyorlar. Memurları enflasyonun altında ezdiniz, biliniz ki memurlar bir darbeyi daha kaldıramaz."
 
Basın açıklamasının sonunda öğretmenler maaş bordrolarını yakıp yere attı. Bu sırada sokaklarda yaşayan ve alkollü olduğu öğrenilen Mestan Güney, üşüdüğünü belirtip yerde yanan bordroların başına çökerek ellerini ısıttı. Bu görüntü eylemi yapan öğretmenleri güldürdü. Bu arada yaptığı sıra dışı eylemlerle tanınan Mesut Çetin ise öğretmenlerin eylemine ayakkabı kutusuyla destek verdi. Çetin eyleme, üzerine ’Asgari ücret 949 TL. Sıkıyorsa kendiniz geçiniz. Kutu yine boş’, ’Ferman bakanınsa, oy milletindir. sandıkta görüşürüz’ ve ’Herkese şapurşupur, işçiye, memura, emekliye asgari ücretliye geldi mi yarabbi şükür’ yazılarını yapıştırdığı ayakkabı kutusuyla katıldı.
 
Kalabalık, açıklama ardından dağıldı.
Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2015, 16:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER