Tramvay Projesinin İlk Temeli Atıldı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin şehir içi toplu ulaşıma çözüm bulmak amacıyla başlattığı ’Akçaray’ adlı tramvay projesinin ilk temeli atıldı. Programda aksama olmazsa kent içinde yaklaşık 14 kilometre uzunluğundaki hatta 2017’den itibaren tamvay seferlerine başlanacak.

Tramvay Projesinin İlk Temeli Atıldı
Tramvay projesi ile ilgili ilk temel, aynı zamanda şantiye ve depo olarak da kullanılacak olan Otogar yanındaki alanda atıldı. Törene Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Vali Hasan Basri Güzeloğlu, AK Parti milletvekilleri Zeki Aygün, Radiye Sezer Katırcıoğlu, İlyas Şeker, Büyükşehir Belediye Başkanı AK Partili İbrahim Karaosmanoğlu, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, partililer ve davetliler katıldı.
 
’Akçaray’ adı verilen ve Sekapark ile Otogar arasında çift yönlü 14 km uzunluğunda, 11 adet istasyona sahip olacak tramvay hattı, programda aksama olmazsa 2017’de tamamlanacak. Bu hatta 5 vagondan oluşacak 300 yolcu kapasiteli tramvaylar çalışacak. Büyükşehir Belediyesi geçtiğimiz günlerde 12 tramvay alımı için de Bursa’dan bir firmayla protokol imzalamıştı.
 
Temel atma töreninde konuşan Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Kocaeli’nin nüfus artışı ile birlikte birçok yeni ihtiyaçların da ortaya çıktığını belirterek, Kocaeli’de nüfus her yıl neredeyse 40-50 bin kişi nüfusa ekleniyor. Bu nedenle altyapının da uygun olması gerekir. Kocaeli şu anda altyapısı en güçlü illerin başında geliyor. Kocaeli’de hizmette en büyük öncelik Ulaşım ve buna bağlı olarak trafik olacak. Aslında ulaşım ve trafik sorununu çözmek için yerin altına inmeliyiz. Türkiye, raylı sistemlere maalesef 130 yıl gecikmeyle başladı. Kartepe’den Körfez’e kadar 32 kilometre uzunluğunda metro ile ilgili çalışmalara başladık. İzmit raylı sistemde geç başladı ancak, tramvayla hızlı bir giriş yapıyoruz" dedi.
 
Kocaeeli Valisi Hasan Basri Güvzeloğlu’nun da bir konuşma yaptığı törende Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu da bazı teknik bilgiler verdi. Karaosmanoğlu, Kocaeli’de tramvayın geç kalınmış bir proje olduğunu belirterek, "Bu tramvay projesi daha başlangıç. Şu anda 11 kilometre olan tramvay hattı ihtiyaç oldukça uzatılacak. İlerde Kocaeli’nin bütün ilçelerini metro sistemi ile birbirine bağlayacağız. Daha çok yenilikleri birlikte yapacağız" dedi.
Güncelleme Tarihi: 19 Ekim 2015, 16:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER