Trabzon'da Patlama!

Trabzon Düzköy İlçe Jandarma Komutanlığı yakınında meydana gelen patlamada 1'i ağır 3 asker yaralandı.

Olay saat 07.30'da Ortamahalle Karanfil Sokak’ta meydana geldi. İlçe Jandarma Karakolu’ndan çöpleri alarak ayrılan 3 asker, yaklaşık 50 metre uzakta aynı sokaktaki konteynere dökmek isterken, şiddetli bir patlama meydana geldi. Patlamada 3 asker yaralandı.
Durumu ağır olan Jandarma Er Doğan Özkartal Düzköy Devlet Hastanesi’ndeki ilk müdahalenin ardından ambulans helikopterle Trabzon’a sevkedilerek, Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi’nde tedavi altına alındı. Diğer 2 asker ise Düzköy Devlet Hastanesi'nde ayakta tedavi edildi.

Patlamanın ardından Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık, Trabzon Emniyet Müdürü Ertan Yavaş ve İl Jandarma Komutanı Albay Dursun Ertuğrul Düzköy’e gitti.

Trabzon Valisi Recep Kızılcık, ilçede yetkililerden bilgi aldıktan sonra yaptığı açıklamada, Düzköy'deki patlayıcının uzaktan kumandayla ateşlendiğini söyledi. Vali Kızılcık, “Uzaktan kumandalı bir mayın kullanılarak üç askerimiz yaralandı. Sabah saatlerinde bir askerimiz çöpü döktüğü esnada çöp konteynerinin içinde uzaktan kumanda düzeneği ile yapıldığını tahmin ettiğimiz bir patlayıcı patladı. Meydana gelen olayda 3 askerimiz yaralandı. 2 askerimiz çok hafif, 1 askerimiz biraz daha ağır şekilde yaralandı. Yaralanan askerimiz hastanede. Hayati tehlikesi yok. Durumu iyi. Tedavisi sürüyor. Gerekli tetkikleri yapılıyor. Temennimiz can kaybının olmamasıdır” dedi.

Vali Kızılcık, saldırıyı kimin düzenlediği ile ilgili bir soruyu yanıtlarken de, “Uzaktan kumandalı bir düzenekle olay gerçekleştirildiği ve bu düzeneği de terör örgütü kullandığı için bu olayı terör örgütünün gerçekleştirmiş olabileceğini tahmin ediyoruz. Ama elimizde kesin bir kanıt yok” diye konuştu.

Trabzon Valisi Recep Kızılcık, bir süre sonra yaptığı ikinci açıklamada ise, ilk açıklamasındaki ‘mayın’ tabirini düzelterek, “Mayın olduğunu söyleyemeyiz. Henüz elimizde net bir delil yok. Tek bir patlayıcı olduğundan şüpheleniyoruz” ifadesini kullandı

Trabzon Valisi Recep Kızılcık, Düzköy ilçesi Jandarma Komutanlığı yakınında meydana gelen patlamada yaralanan askerleri hastanede ziyaret etti.

Vali Kızılcık, ilk olarak Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi’ne giderek, ağır yaralı Jandarma Er Doğan Özkartal’ı ziyaret etti. KTÜ Rektörü Prof.Dr. İbrahim Özen ve Başhekim Prof.Dr. Tevfik Özlü’den yaralı askerin durumuyla ilgili bilgi alan Vali Kızılcık, Acil Yoğun Bakım Ünitesi’nde tedavisi süren Doğan Özkartal’ın yanına da gitti. Vali Kızılcık’ın “Nasılsın?” diye sorduğu yaralı asker, “Komutanım nerede?” deyince, Vali’nin çağrısı üzerine bir yüzbaşı “Buradayım” diyerek yaralı askerin yatağının yanına geldi. Bu sırada Er Doğan Özkartal’ın, “Komutanım beni unutmayın” dediği duyuldu. Vali ve komutanın “Merak etme seni unutmayız” sözlerinin ardından kısa bir süre sonra yaralı asker kendinden geçti. Vücudunun bir çok yerine şarapnel parçası isabet eden Ağrı nüfusuna kayıtlı Doğan Özkartal, acil olarak ameliyata alındı. Bu sırada yaralı asker için polis telsizinden de 4 ünite a RH (+) kan anonsu yapıldı ve görevli polisler kan vermeye çağrıldı.

Vali Recep Kızılcık, daha sonra Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne geçerek yaralı askerler Recep Hasanoğlu ve Ali Osman Cihan’ı ziyaret etti. Yaralı askerlerden Recep Hasanoğlu, Vali Kızılcık’ın sorusu üzerine olayın nasıl olduğunu anlatırken, “Önce bir patlama sesi dulduk sonra savrulduk” dedi. İki askere de geçmiş olsun dileklerini ileten Vali Kızılcık hastaneden ayrıldı.

Bu arada patlamanın olduğu bölgeden toplanan şarapnel parçalarının incelenmek üzere Samsun'daki Kriminal Laboratuvarı'na gönderildiği öğrenildi. Burada yapılacak incelemenin ardından patlayıcının özellikleri hakkında bilgi sahibi olunacak.

Düzköy'de ilçe Jandarma Komutanlığı'nın yakınlarında patlamanın meydana geldiği yerin çevresi karış karış aranıyor. Olayın ardından Trabzon'dan çok sayıda polis ve Jandarma özel harekat elemanı bölgeye kaydırıldı. Düzköy Jandarma Komutanlığı çevresindeki tarlalar ve ormanlık alan, özel tim tarafından eğitimli köpeklerin yardımıyla adeta karış karış aranıyor. Çevrede başka bir patlayıcı olması ihtimali üzerine bomba imha ekibi de Düzköy'de bekletiliyor. Ayrıca Düzköy ve çevresinde nöbet tutan tüm polis ve askerlere çelik yelek giyme zorunluluğu getirildiği öğrenildi.

Bu arada saldırıyı düzenleyen teröristlerin kullandığı iddia edilen, plakası belirlenemeyen bordo renkli aracın bulunması için de yoğun çalışma yapılıyor. Sabah saatlerinde hızla Düzköy ilçe merkezinden ayrıldığı belirlenen aracı bulmak için yollarda kontrol noktaları oluşturuldu, çevre illere de bilgi verildi.

Güncelleme Tarihi: 26 Haziran 2012, 09:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER