banner9

Toprak Kayması Mağdurları Çözüm İstiyor

Aydın’ın Kuşadası İlçesi’nde, hafriyat çalışması yapılan bir alışveriş merkezi inşaatı bitişiğinde bir yıl önce meydana gelen toprak kayması nedeniyle evleri boşaltılınca mağdur olan toplam 120 aile, belediyenin dışında, sorunlarına muhatap bulamadıklarını söyledi.

Toprak Kayması Mağdurları Çözüm İstiyor
 
Belediye binası önünde açıklama yapan Avukat Yunus Usta, bir yılı aşkın bir süredir evlerinden ayrı olan mağdurların çözüm beklediğini söyledi. Usta, "Kuşadası Belediyesi Encümen Salonu’nda yapılan toplantıda, Dokuz Eylül Üniversitesi’nden görevliler tarafından yapılan sunumda, yer kaymasının tamamen durdurulabileceği belirtildi. Bunun için de üç alternatif proje hazırlandığını anlattılar. Kuşadası Belediyesi, hazırlanan projelerin yaklaşık maliyetlerinin 4.5 milyon ile 7.5 milyon lira arasında olduğunu, belediyenin bu kadar kaynağı olmadığı belirtti. Gerekirse fore kazıkları yapan inşaat firması ve arsa sahipleri ile görüşeceklerini, yer kaymasını önlemek için yapılacak masrafların bir kısmını karşılamaları için talepte bulunacaklarını, ayrıca Aydın Büyükşehir Belediyesi ile de görüşmeler yapaçaklarını söylediler" dedi.
 
Kuşadası Adliyesi’nde devam eden, belediye ile inşaat kazısı yapan firma arasındaki davada bilirkişi raporunun mahkemeye sunulduğunu da hatırlatan Yunus Usta, "Bu raporda kaymanın kesin sebebinin yapılan kazı olduğu, kazının kaçak yapıldığı, fore kazık projesinin zemin özellikleri dikkate alınmadan yanlış yapıldığı, imalatın projeye uygun olmadığı hatalı olduğu, kat malikleri tarafından çatlaklar görüldüğü zaman yapılan müracaattan hemen sonra kazı alanı doldurulmuş olsa kaymanın olmayacağı, parselin imara esas jeolojik etüd yapılmadan ticari imara çevrildiği gibi Kuşadası Belediyesi ve arsa/inşaat sahiplerinin hemen hemen her konuda hatalı olduklarının tespiti yapıldı. 13 aydır Kuşadası’nda yaşayan tüm insanlar, yer kaymasının yapılan fore kazık inşaatı nedeniyle olduğunu söylerken, neden inşaat sahipleri ve taraflarla görüşmek için bugün beklendi" diye sordu.
 
"MÜCADELEMİZ SÜRECEK"
 
Avukat Usta, 120 mağdurun artık somut adımlar atılmasını istediğini belirterek şöyle devam etti:
 
"Sonraki gelişmeler ne olursa olsun, kat maliklerini tatmin edecek ve mağduriyetlerini tamamen giderecek çözümler üretilmedikçe, ne davalarımızdan ne de mücadelemizden vazgeçmeyeceğimizin bilinmesini isteriz. Yuvalarımızdan uzak geçen süreçte kat malikleri arasında, 3-4 ev değiştirenler, yaşadıkları bu travmayla çocukları YGS ve TEOG sınavına girenler, maddi problemler yüzünden ailevi sıkıntılar yaşayanlar, psikolojik sıkıntılar yüzünden tedaviye başlayanlar oldu. Bugünkü basın açıklamamız, sürekli yapacağımız haklı ve kanuni protesto eylemlerimizin başlangıcı olacaktır."
 
14 Kasım 2014’teki toprak kayması nedeniyle Mücella Emgin, Dergah ve Özgün Siteleri’ndeki 203 konuttan toplam 120’si riskli durumda olduğu belirlenip, mühürlenmişti. Bu konutlardan 51’inde çeşitli nedenlerle yaşayan olmadığı tespit edilirken, diğer 63’ün de yaşayan toplam 223 kişi tahliye edilmişti. Kuşadası Belediyesi mağdur vatandaşlardan 180’ini bir apart otele yerleştirip, battaniye, elektrikli soba, kumanya, temizlik malzemeleri dağıtırken, mağdurlardan bazıları da yakınlarına misafir olmuştu. Kuşadası 120 mağdura 1 yıldır kira yardımı yapıyor.
Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2015, 19:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER