banner51

Topçu Kışlasında Restorasyon

İstanbul, Eyüp’te bulunan Rami Kışlası’nın restorasyon çalışmaları hızla sürüyor. Havadan görüntülediğimiz restorasyonda 4 bölüm halinde yapılacağı öğrenilen Rami Topçu kışlasının Edirnekapı-Rami yoluna bakan güney çephesinde bulunan bölümlerinde yapıların ortaya çıkmaya başladığı, arka bölümde ise çalışmaların devam ettiği görülüyor. 1986 yılında "geçici" olarak gıda toptancılarına tahsis edilen bölümlerde ise henüz bir çalışma yok.

Topçu Kışlasında Restorasyon
Projede “Şehir Müzesi” olması planlanan topçu kışlasında müze, 3 milyon kitap kapasiteli bir kütüphane ve binlerce metrekarelik peysaj düzenlenmesi planlanıyor. Ayrıca yapı içinde sergi salonları, gezi mekanları, kitap ve hediyelik eşya dükkanları, el sanatları atölyeleri bulunacak.
 
250 YILLIK TARİHİ VAR
 
Osmanlı Padişahı III. Mustafa döneminde askeri ihtiyaçlar için inşa edilen kışla, Selimiye ve Davutpaşa kışlalarından sonra en büyük askeri bina olarak yapıldı. 250 yıllık bir geçmişi olan Rami Topçu kışlasının arşivlerdeki adı “Rami Çiftliği Kışlası”. Yapı II.Mahmud döneminde 1826-1828 tarihleri arasında yenilendi. Abdülmecid dönemindeki kırım savaşı sırasında karargah olarak kullanıldı. 1960’lı yıllarda ordunun terk ettiği kışla uzun süre bakımsız kaldı. 80’li yıllarda tarihi kışla dinlenme alanı yapılması şartıyla İstanbul Büyük Şehir Belediyesi’ne devredildi. Ancak daha sonra büyük bir alana yayılan tüm binalar ’geçici’ olarak gıda toptancılarına tahsis edildi ve bugüne kadar gelindi.
 
 
Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2015, 09:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER